جهان تشیع

اخبار و اطلاعات شیعیان جهان و بررسی اوضاع فکری ، فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی آنان

فوعه؛ دژ مستحکم شیعیان سوریه در برابر تکفیری‌ها

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ دو شهر شیعه نشین فوعه و کفریا علاوه بر خود شهر ادلب، تنها مناطق مسکونی در استان ادلب است که تحت سیطره ارتش سوریه قرار دارد. شیعیان این دو شهر با وجود اینکه در قلب تجمع تکفیری‌ها در شمال سوریه قرار دارند، اما در مقابل آن‌ها مقاومت اسطوره‌ای نشان دادند.

دو شهر شیعه نشین فوعه و کفریا که چهل و پنج هزار شیعه سوری در آن سکونت دارند، در حومه شمالی استان ادلب قرار دارند. این دو شهر که تنها هفت کیلومتر با شهر ادلب فاصله دارند، به خط اول دفاع از این شهر مبدل شدند. فاصله نزدیک این دو شهر به مرزهای سوریه با ترکیه که تنها سی کیلومتر است، سبب شده تا گروه‌های تکفیری برای حمله به این دو شهر مشکلی از لحاظ نیروی انسانی، سلاح و مهمات نداشته باشند.

بنش؛ پایگاه اصلی تکفیری‌های سوریه

دو شهر بنش و معره المصرین که از مراکز اصلی استقرار گروه‌های تکفیری در سوریه است، در مجاورت دو شهر شیعه نشین فوعه و کفریا قرار دارند و گروه‌های تکفیری از این دو شهر به سوی فوعه و کفریا خمپاره و موشک پرتاب می‌کنند که به شهادت ده‌ها تن از ساکنین غیر نظامی این دو شهر از جمله کودکان و زنان منجر شده است.

پس از شروع حملات گروه‌های تکفیری به این دو شهر شیعه نشین، جوانان شیعه این شهر‌ها سلاح به دست گرفتند و پس از گذراندن دوره‌های آموزشی به درگیری با گروه‌های تکفیری پرداختند. جوانان شیعه شهرهای فوعه و کفریا علاوه بر دفاع از شهرهای خود، در دفاع از حرم حضرت زینب (س) و عملیات شکست محاصره شهرهای نبل و الزهرا هم حضور داشتند.

شکست تکفیری‌ها در فوعه

گروه‌های تکفیری از‌‌ همان ابتدای ناآرامی‌ها سعی کردند که این دو شهر شیعه نشین را به اشغال خود دربیارورند، به همین دلیل در قدم اول سعی کردند که راه ارتباطی این دو شهر را با شهر ادلب قطع کنند، اما پس از گذشت چند ماه رزمندگان توانستند این راه را دوباره باز کنند.

استان ادلب که در شمال سوریه قرار دارد، یکی از نقاط اصلی حضور گروه‌های مختلف تکفیری است. گروه‌های تکفیری متعددی همچون جبهه النصره و احرار الشام بار‌ها به شهرهای فوعه و کفریا حمله کردند، اما با مقاومت رزمندگان مدافع شیعه این دو شهر تکفیری‌ها با برجاگذاشتن ده‌ها جنازه از کشته‌های خود فرار کردند، تلفات تکفیری‌ها به اندازه‌ای آنقدر برایشان سنگین بود که تکفیری‌ها کمتر جرات حمله گسترده به این دو شهر را دارند و تنها به خمپاره باران بی‌هدف بسنده می‌کنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۲ اسفند۱۳۹۳ساعت 8:46  توسط   | 

آوارگی دو میلیون کودک سوری

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ «آنتونیو گوترسو» کمیسر عالی شورای پناهندگان و آوارگان سازمان ملل به بررسی وضعیت آوارگان سوری پرداخت.

وی وضعیت این آوارگان را بحرانی انسانی نامید و تداوم این وضعیت را تهدیدی برای جامعه بشری و امنیت بین المللی دانست.

کمیسر عالی شورای پناهندگان و آوارگان سازمان ملل در مورد مهاجرت پناهندگان سوری به کشورهای دیگر گفت: تاکنون 3میلیون و 300 هزار نفر از شهروندان سوری به کشورهای همسایه این کشور پناهنده شده اند. وضعیت این آوارگان بحرانی است و نیازمند کمک های سریع انسانی در عرصه بین المللی هستند.

«آنتونیو گوترسو» در مورد تاثیر این مهاجرت ها در کشورهای همسایه نیز گفت: این موج پناهندگان موجب بحران ها و مشکلاتی در کشورهای میزبان نیز شده است. به طوری که لبنان و اردن با افزایش یکباره جمعیت مواجه شدند، در حالی که این حجم افزایش جمعیت برای ده ها سال آینده در لبنان و اردن پیش بینی می شد و یا ترکیه با میزان پذیرش بالای آوارگان به پر پناهنده ترین کشور جهان تبدیل شد.

وی ادامه داد: مهاجران سوری موجود در لبنان، اردن و شمال عراق با بحران های فراوانی مواجه هستند، آنها تحت تاثیر بحران های اقتصادی و اجتماعی قرار گرفته اند و از سوی دیگر آنها خود نیز منجر به این بحران ها شده اند.

کمیسر عالی شورای پناهندگان و آوارگان سازمان ملل در ادامه گفت: قریب به 2 میلیون پناهنده سوری در کشورهای مختلف زیر 18 سال هستند و با توجه به وضعیت انسانی این پناهندگان می توان گفت که آنها تبدیل به نسل گمشده و یا نسل سوخته شده اند.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۱ اسفند۱۳۹۳ساعت 9:12  توسط   | 

بصری الشام؛ خط اول درگیری شیعیان سوریه با جبهة النصرة

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ شهر بصری الشام یکی از شهرهای تاریخی سوریه است که آثار باستانی با قدمت بیش از هزار سال را در خود جای داده است. این شهر کوچک که در فاصله سه کیلومتری از مرز سوریه با اردن و نیز فاصله چهل کیلومتری از شهر درعا قرار دارد، از صد‌ها سال پیش به یکی از مناطق سکونت شیعیان سوریه مبدل شد.

پناه بردن سنی‌ها به شیعیان

با شروع ناآرامی‌ها در سوریه، گروه‌های مسلح تکفیری به فکر اشغال شهر بصری الشام افتادند. آن‌ها در ابتدا مسیر این شهر را با شهر درعا را تصرف کردند و اکنون تنها راه این شهر با دنیای خارج، از طریق جاده‌ای خاکی با شهر سویداء است، گرچه در این مسیر هم معمولا تک تیراندازان تکفیری حضور دارند و به سوی خودرو‌ها تیراندازی می‌کنند.

یک سوم جمعیت شهر بصری الشام که بیست هزار نفر است، را شیعیان تشکیل می‌دهند. گرچه که تکفیری‌ها سعی کردند که جنگ را در این شهر به جنگ شیعه و سنی مبدل کنند، اما بسیاری از اهل سنت این شهر به مناطق شیعه نشین شهر بصری الشام پناه بردند.

شکست نقشه اشغال بصری الشام

پس از گذشت چهار سال از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه، بیش از نیمی از شهر در دست رزمندگان شیعه سوری است و گروه‌های تکفیری با وجود تمام تلاش‌ها هنوز در رسیدن به هدف خود در اشغال این شهر ناموفق ماندند.

با وجود جنگ در شهر بصری الشام، بسیاری از شیعیان این شهر هنوز در هم منازل خود باقی ماندند، گروه‌های تکفیری هم پس از هر شکست دست به خمپاره باران مناطق مسکونی شهر می‌زنند که منجر به شهادت ده‌ها تن از مردم بی‌گناه شیعه و سنی این شهر می‌شود.

مقاومت شیعیان بصری الشام

این روز‌ها صد‌ها تن از رزمندگان شیعه بومی سوری در خطوط درگیری شهر بصری الشام حضور دارند و مانع از هر گونه یپشروی تکفیری‌ها در این منطقه می‌شوند.

آزادسازی کامل شهری بصری الشام می‌تواند شروعی برای عملیات‌های آتی ارتش سوریه برای آزادی کامل استان درعا باشد، از سوی دیگر هم شکست ارتش سوریه در این منطقه می‌تواند راه تکفیری‌ها را به سوی استان سویداء سوریه باز کند.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۱ اسفند۱۳۹۳ساعت 9:10  توسط   | 

توان داعش در حال تحلیل رفتن است

یک رسانه آمریکایی به نقل از مقام های نظامی و اطلاعاتی آن کشور نوشت: توان نظامی داعش در عراق و احتمالا در سوریه در حال تحلیل رفتن است.
 
به گزارش ایرنا، پایگاه اینترنتی یک شبکه تلویزیونی دولتی آمریکا به نقل از این مقام های نظامی، با برجسته کردن حملات هوایی ائتلاف بین المللی در عراق و سوریه به رهبری کاخ سفید، این مساله را در کاهش توان گروه تروریستی داعش تاثیرگذار دانست.
 
اما گزارش ها نشان می دهد این حملات نه تنها تاثیر مشهودی در جلوگیری از اقدامات تروریست های داعش نداشته، بلکه به زیرساخت های این دو کشور آسیب وارد کرده و به قیمت جان غیرنظامیان نیز تمام شده است.
 
رسانه دولتی آمریکا به نقل از این مقام های اطلاعاتی نوشت: بعد از حملات نیروهای ائتلاف، روند آمادگی و تجدید قوای ارتش عراق و ادامه مقاومت و تهاجم پیشمرگه های کردستان عراق و همچنین مقاومت و پیروزی شبه نظامیان کرد سوریه در آزادسازی کامل شهر کوبانی در مرز ترکیه از دیگر عواملی است که به کاهش توان داعش در منطقه کمک کرده است.


+ نوشته شده در  شنبه ۹ اسفند۱۳۹۳ساعت 11:13  توسط   | 

دست یک سرکرده تروریست در ادلب قطع شد

ه گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ یکی از فرماندهان کهنسال گروه تروریستی جیش الاسلام در سوریه از یک انفجار در سوریه جان سالم بدر برد و فقط یکی از دستانش قطع شد.

«ابوعیسی الشیخ» سرکرده گروه تروریستی صقور الشام با تایید زخمی شدن «بسام العیاشی» یکی از سرکردگان گروه تروریستی جیش الاسلام در غرب ادلب گفت: وی بر اثر انفجار بمبی که در خودرو او کار گذاشته شده بود، زخمی شد.

بسام الشیخ معروف به «شیخ مجاهدین» که سوری الاصل است تابعیت فرانسوی نیز دارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۷ اسفند۱۳۹۳ساعت 9:13  توسط   | 

داعش به امیر خود هم رحم نکرد

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ «ابواسامه» امیر داعش در منطقه قلمون که به عنوان امیر منطقه قلمون دولت اسلامی عراق و شام شناخته می شد، به جرم بر قراری ارتباطات مثبت با گروه تروریستی جبهة النصرة به خیانت به دولت خودخوانده داعش متهم شد و به مجازات اعدام محکوم شد.

تروریست های داعش، گروه مسلح جبهة النصرة را به عنوان گروهی معارض، دشمن و کافر می شناسد.

پس از اعلام حکم این امیر داعش از سوی فرماندهی مرکزی گروه، وی توسط اعضای گروه داعش اعدام شد!

حکم اعدام «ابواسامه» از سوی «ابو الولید المقدسی» که از او به عنوان مفتی شرعی داعش یاد می کنند، صادر شد و وی علت این حکم را خیانت او و همکاری با دشمنان عنوان کرد.

درگیری موجود میان گروه تروریستی داعش و گروه تروریستی النصره پس از آن آغاز شد که «ابوبکر البغدادی» سال گذشته از النصره خواست تا تحت بیعت او در آمده و در قالب شاخه ای از داعش دست به اقدامات ترریستی خود بزند که با رد این مساله، از سوی جبهه النصره به عنوان شاخه رسمی القاعده در سوریه، این دو گروه با تکفیر یکدیگر با هم درگیر شدند.

گفتنی است با اعدام «ابواسامه» گروهی از تروریست های داعش نسبت به این مسئله اعتراض کرده و برای نشان دادن اعتراض خود با جدا شدن از گروه داعش به جبهه النصره ملحق شدند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۶ اسفند۱۳۹۳ساعت 8:56  توسط   | 

اعتراض امام جمعه شیعیان ترکیه به تلویزیون ملی

امام جمعه شیعیان اسلامبول با انتقاد شدید از شبکه ملی ترکیه که نسبت‌های ناروایی را به حضرت امام علی(ع) روا داشته است گفت: چرا اجازه می‌دهید نوکران وهابیت بیایند و در برنامه زنده درباره شیعیان صحبت کنند؟
 
به نوشته جمهوری اسلامی، «شیخ صلاح الدین اوزگوندوز» که در جمع صدها تن از شیعیان منطقه هالکالی اسلامبول سخن می‌گفت افزود: تی. آر. تی. یک موسسه ملی است؛ موسسه‌ای که مال همه ماست. اگر می‌خواستند در مورد شیعیان صحبت کنند، یک عالم شیعه در این کشور نبود که نوکران وهابیون آمدند و حرف زدند؟!
 
وی گفت: تلویزیون ملی با پخش سخنان دشمنان تشیع، سخنگوی نوکران وهابیت شده است.وی در ادامه با انتقاد از روشنفکران و سیاستمداران ترکیه افزود: همیشه در سخنرانی‌های خود می‌گویید که به اراده آزاد مردم اهمیت می‌دهید، باید هر کسی که مردم می‌خواهند با آرا آنان در انتخابات به قدرت برسد، پس چگونه در بحرین، عراق، یمن و حتی در سوریه اجازه نمی‌دهید مردم به پای صندوق‌های رای بروند و رهبر خود را انتخاب کنند؟
 
وی با محکوم کردن اقدامات تبعیض آمیز مقامات ترک در قبال شیعیان و اقلیت‌های دینی در این کشور گفت: «سیاست‌های دوگانه شما هیچ ربطی به عدالت، حقوق بشر و دموکراسی ندارد.» یک نویسنده ترک به نام «مصطفی اوز» در برنامه‌ای به نام «مذهب‌ها و فتنه‌ها در اسلام» که از شبکه رسمی ترکیه پخش شد، با بیان مغلوط حوادث مربوط به ماجرای افک، حدیث غدیر، ماجرای قلم خواستن پیامبر(ص) قبل از وفات، حوادث سقیفه و ماجرای خلافت، اتهامات ناروایی را به امیرالمومنین علی(ع) و نیز شیعیان وارد کرد.+ نوشته شده در  چهارشنبه ۶ اسفند۱۳۹۳ساعت 8:52  توسط   | 

آتش داعش دامن ترکیه را هم خواهد گرفت

به گزارش به گزارش اسلام تایمز، به نقل از العالم، روزنامه "السفیر" در مقاله ای درباره حمایت های ترکیه از داعش و پیامدهای خطرناک آن نوشت:

کمک های نظامی ترکیه به عناصر مسلح در شمال شهر حلب به پیشبرد سیاست های ترکیه در سوریه، منطقه و نیز به گروه های مورد حمایت آن مانند جبهه النصره و داعش کمکی نکرد.


اولین ضربه ای که ترکیه در عین العرب دریافت کرد آزادی این شهر از دست تروریست ها بود که این برخلاف خواست آنکارا بود زیرا رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه وعده سقوط این شهر را داده بود. موفقیت مبارزان کرد که آنکارا آنها را تروریست توصیف کرد به آزادی این شهر محدود نشد بلکه آنها توانستند ده ها روستای اطراف این شهر را نیز آزاد کنند.

دومین ضربه را ترکیه زمانی دریافت کرد که ارتش سوریه توانست بسیاری از روستاهای راهبردی در شمال حلب را از دست تروریست ها آزاد کند و راه امدادرسانی و تدارکاتی مخالفان مسلح را در داخل شهر حلب ببندد.

حلب تقریبا از دامنه رویاهای ترکیه خارج شده است، شهری که اردوغان آن را کلید تسلط بر سوریه و بلکه تقریبا به همراه احمد داود اغلو نخست وزیر خود بخشی از خاک ترکیه می دانستند، اکنون به کلیدی برای پاکسازی منطقه از تروریستها تبدیل شده است.

هشدارهای اردوغان درباره سقوط حلب به دست داعش با این هدف صورت می گرفت که او خواهان دخالت در حلب است؛ البته نه برای جلوگیری از افتادن آن به دست داعش، زیرا حلب کلیدی برای طمع ورزی های تاریخی ترکیه است، اما محاصره کردن آن و جلوگیری از رسیدن کمک ها از شمال ترکیه به عناصر مسلح سبب خواهد شد که ترکیه تحت تاثیر پیامدهای ناشی از آن قرار گیرد.

پس از درگیری های عین العرب برای همه به اثبات رسید که عناصر داعش از خاک ترکیه عبور کرده اند و با تنگ شدن عرصه بر عناصر مسلح در حلب و شمال آن تنها راهی که پیش روی آنها می ماند ورود به داخل ترکیه خواهد بود.

اتحاد بین آنکارا و الرقه (پایگاه و مرکز داعش) هر چقدر که طولانی باشد، سرانجام تروریست ها عازم داخل خاک ترکیه خواهند شد، به ویژه اینکه داعشی ها در ترکیه با محیط مناسبی مواجه می شوند. داعش هزاران حامی در خاک ترکیه دارد.

طولی نخواهد کشید که آنها درخواهند یافت که هیزم آتشی بوده اند که ترکیه برای پیشبرد تسلط خواهی خود افروخته است، که در نهایت به شکست، نافرجامی، ریخته شدن خون و ایجاد فتنه منجر شد.

تعجب انگیز نیست که ابراهیم قره غول سردبیر روزنامه ینی شفق که حامی حزب عدالت و توسعه است هشدار دهد که ترکیه به زودی در معرض حملات داعش خواهد گرفت و از این رو خواهان آمادگی ترکیه و اتخاذ تدابیر احتیاطی شده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۵ اسفند۱۳۹۳ساعت 9:18  توسط   | 

ساعت مرگ داعش در سوریه نزدیک است

ه گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ داعش با همان سرعتی که در سوریه گسترش یافت، در حال از بین رفتن است. پایگاه این گروه تروریستی با جنایت هایش هر روز بین مردم سوریه کوچکتر می شود و پایگاه مردمی دولت سوریه گسترش می یابد، حتی بخشی از آسیب دیدگان یا خانواده قربانیان جنایت های داعش با گرفتن سلاح در دست، دوشادوش نیروهای ارتش سوریه بر ضد داعش می جنگند.

ماه ها است که داعش نه تنها موفقیتی را در سوریه به دست نیاورده است، بلکه این گروه تروریستی شکست های زیادی را متحمل شده و مجبور به عقب نشینی از مناطق متعددی شده است. شروع شکست های داعش از "کوبانی" بود که پس از آن به "دیرالزور" هم رسید و اکنون در اطراف شهر "حلب" عقب نشینی هایش ادامه دارد.

عقب نشینی های داعش

داعش به صورت همزمان با گروه های مختلف از جمله ارتش سوریه، گروه های مسلح و گروه های کردی سوریه درگیر هست که این مسئله فشار زیادی را به این گروه وارد کرده است، به دلیل این که در توان داعش نیست که تمام این جبهات را به صورت همزمان پوشش دهد، این گروه تروریستی از برخی از آنها عقب نشینی می کند. دشمنان داعش هم خودشان را برای مبارزه با این گروه تروریستی تجهیز کردند و هر روز قوی تر می شوند.

پیروزی های داعش در ابتدا به سبب ضعف دشمنانش بوده است، داعش به خودی خود قوی نبود، اما داعش با استفاده از فضای رسانه ای و ایجاد ترس و هراس در میان دشمنانش پیشروی های زیادی کرد و این گروه تروریستی مناطق متعددی را بدون درگیری تصرف کرد، این در حالی است که اساسا داعش در درگیری های مستقیم آن چنان هم قوی نیست و بسیاری از حملات داعش به لطف عملیات های انتحاری عناصر این گروه پیروز می شود.

فقیر شدن داعش

بمباران ها داعش را تضعیف کرده است. دلیل اصلی شکست داعش در اشغال شهر عین العرب یا همان کوبانی، بمباران ها بود. علاوه بر این منابع درآمدی داعش هر روز محدودتر می شود، بسیاری از چاه های نفت و تجهیزات استخراج نفت در مناطق تحت سیطره داعش در بمباران از بین رفته است، به همین تولید نفت داعش هر روز کمتر می شود، گذشته از این هم با کاهش قیمت نفت، درآمد داعش از فروش نفت کمتر شده است.

شکست قریب الوقوع داعش در سوریه

با توجه به کاهش درآمدهای داعش، توان این گروه تروریستی برای جذب نیرو کاهش پیدا کرده است، لذا کمبود نیرو در داعش پیش آمده و این گروه ترورستی آرایش نیروی خودش را در سوریه تغییر داده است. داعش نیروهای خارجی خود را از بسیاری مناطق سوریه خارج کرده است و برای حفظ مناطق تحت سیطره به نیروهای محلی خود اکتفا کرده است. همچنین با توجه به افشاگری در خصوص جنایت های داعش و آگاه شدن دنیا نسبت به خطر داعش، تعداد نیروهای خارجی که به داعش می پیوندند، کمتر می شود و شمارش معکوس برای شکست نهایی داعش در سوریه آغاز شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ اسفند۱۳۹۳ساعت 13:10  توسط   | 

۲۰ هزار کشته و ۱۰ میلیون آواره هدیه جبهه غربی - عربی و عبری به سوریه

به گزارش اسلام تایمز، «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد، طی چهارسال جنگ در سوریه، تعداد کشته‌شدگان از مرز ۲۰۰ هزار تن گذشته و این تعداد تلفات، بیشترین آمار میان بحران‌های اخیر در جهان بوده است.

دوجاریک افزود: بیش از ۱۰ میلیون سوری نیز طی این مدت به خاطر جنگ آواره شده و مجبور به ترک منازل خود شده‌اند.


وی در پایان خاطرنشان کرد: «بان‌کی‌مون» دبیر کل سازمان ملل از همه طرف‌ها خواست راهکاری برای پایان دادن به بحران سوریه و رنج‌های مردم این کشور پیدا کنند.

دوجاریک به آغشته بودن دست مقامات آمریکا، رژیم صهیونیستی، ترکیه، قطر و عربستان به خون مردم مظلوم سوریه اشاره‌ای نکرد.

این مقامات در چارچوب یک طرح صهیونیستی- آمریکایی، در سال ۲۰۱۱ بحران در سوریه را کلید زدند تا سوریه را از محور مقاومت خارج کنند.

حمایت‌های آمریکا، ترکیه، عربستان و قطر از تروریست‌ها از سال ۲۰۱۱ تا میانه سال ۲۰۱۴ کاملاً علنی بود؛ طی این مدت تروریست‌های داعش و جبهه ‌النصره در خاک اردن آموزش می‌دیدند و از طریق این کشور و ترکیه حمایت‌های لجستیکی می‌شدند.

اما از میانه ۲۰۱۴ که داعش نزد افکار عمومی جهان به شدت منفور شد، حمایت از این گروه شکل مخفی به خود گرفت و این حمایت همچنان ادامه دارد.

سخنگوی سازمان ملل در گزارش مذکور همچنین توضیح نداد که چرا غرب از تروریست‌های فعال در سوریه حمایت کرده است. غربی‌ها با حمایت همین سازمان ملل کنفرانس «دوستان سوریه» را با هدف حمایت از تکفیری‌های جنایتکار برگزار می‌کردند و تحت سایه همین حمایت‌ها، جنایاتی در سوریه اتفاق افتاد که تاریخ کمتر به خود دیده است.

طی سال‌های اخیر فرستاده‌های ویژه سازمان ملل مثل «کوفی عنان» و «اخضر ابراهیمی» پس از استعفاء، اعتراف کردند که غربی‌ها عمداً مانع از حل و فصل سیاسی بحران سوریه می‌شدند.

در هر حال، اکنون نیز حمایت کشورهای مذکور و رژیم صهیونیستی از سایر تروریست‌ها تحت عنوان «مخالفان» در سوریه به صورت علنی ادامه دارد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ اسفند۱۳۹۳ساعت 12:57  توسط   | 

ترکیه حامی تروریست‌های النصره و داعش

اسلام تایمز: تحرکات سیاسی مقامات دولت ترکیه در هفته‌های اخیر نشان می‌دهد که مقامات دولت این کشور سعی دارند با فشارها و توجیه‌های مختلف در کشورهای دیگر و در داخل این کشور، گروه تروریستی جبهه النصره را از لیست گروه‌های تروریستی در جهان خارج کنند.
 
به گزارش اسلام تایمز، روزنامه الوطن، چاپ دمشق  نوشت: تحرکات سیاسی مقامات دولت ترکیه در هفته‌های اخیر نشان می‌دهد که مقامات دولت این کشور سعی دارند با فشارها و توجیه‌های مختلف در کشورهای دیگر و در داخل این کشور، گروه تروریستی جبهه النصره را از لیست گروه‌های تروریستی در جهان خارج کنند. این روزنامه با استناد به اظهارات و اخباری که از دیپلمات‌های اروپایی مستقر در ترکیه منتشر می‌شود، از تلاش دولت ترکیه به دستور شخص اردوغان برای حل این مسئله خبر داد. این اقدامات درحالی انجام می‌گیرد که گروه تروریستی جبهه النصره به صورت رسمی خود را شاخه سوری گروه تروریستی بین‌المللی القاعده معرفی می‌کند. برخی کارشناسان معتقدند این تلاش‌های مقامات ترکیه پس از آن آغاز شده است که انتقادات بین‌المللی و احتمال تبعات ناشی از آنها در آینده در مورد کمک‌های تسلیحاتی و تجهیزاتی ترکیه به گروه تروریستی جبهه النصره و سایر تروریست‌های موجود در سوریه افزایش یافت.

کُردها می‌گویند ترکیه به داعش کمک تسلیحاتی می‌کند.

خبرگزاری دجله عراق با استناد به منابع امنیتی کُردی اعلام کرده است: فرمانداری شهر اورفای ترکیه به بهانه وقوع یک انفجار در اطراف چادرهای پناهندگان جنگ زده سوری کُرد در منطقه مرزی، این منطقه را منطقه نظامی و امنیتی دانست و هرگونه عبور و مرور در مناطق مرزی از ترکیه را ممنوع اعلام کرد. اکنون منابع امنیتی کُرد اعلام کرده‌اند که نگهبان‌ها و نیروهای دیده‌بان کُرد در روستاهای اطراف شهر (عین العرب) کوبانی در اطراف روستای تل الابیض که از جمله نقاط تحت اشغال داعش است و این گروه سعی دارد با مقاومت در برابر نیروهای مردمی کُرد از این منطقه بار دیگر حجمی از آتش حمله را به سوی شهر عین العرب را سازماندهی کند، کامیون‌های متعلق به سازمان امنیت ترکیه که برای انتقال مهمات از آنها استفاده می‌کند، را مشاهده کرده‌اند. این منابع گفته‌اند حضور این کامیون‌ها در منطقه حرکت ممنوع و انتقال مهمات از طریق آنها به نیروهای تحت فشار داعش از طرف مردم روستاهای اطراف و مردمی که در کمپ‌های اطراف نوار مرزی حضور دارند، در حوالی ساعت ۱ بامداد دیده شده است. همچنین برخی گزارش‌ها علاوه بر حضور کامیون حامل سلاح از حضور برخی ماشین‌های پلاک ترکیه در منطقه خبر داده‌اند.
+ نوشته شده در  شنبه ۲ اسفند۱۳۹۳ساعت 10:55  توسط   | 

نشانه‌های شکل‌گیری محور عربستان - قطر - ترکیه علیه ایران

از زمان درگذشت ملک عبدالله و روی کار آمدن ملک سلمان به عنوان پادشاه جدید عربستان سعودی، بحث های فراوانی درباره جهت گیری های سیاست خارجی این کشور، به ویژه در عرصه منطقه ای مطرح شده است. رفت و آمدهای دیپلماتیک روزهای اخیر میان مقامات سعودی و دیگر کشورهای عرب منطقه، این موضوع را با شدت ویژه تری مطرح کرده است.
 
به گزارش «تابناک»، روزنامه لبنانی «الاخبار» در مطلبی به بررسی روندهای جدید سیاست خارجی عربستان سعودی پرداخته و می نویسد طی روزهای اخیر، ریاض شاهد رفت و آمدهای دیپلماتیک زیادی بوده که از تغییر جهت گیری های بین المللی این کشور تحت نظر پادشاه جدید حکایت دارد. سیاست جدید این کشور، بر مبنای شکل دادن به یک اتحاد منطقه ای علیه ایران و بهبود روابط با ترکیه، قطر و اخوان المسلمین قرار دارد.
 
در همین راستا، پس از سفر روز یکشنبه صباح احمد جابر الصباح، امیر کویت به عربستان، محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی نیز از ریاض دیدار کرد. یک روز بعد از این دیدار، یعنی در روز سه شنبه نیز شیخ تمیم، امیر قطر ضمن سفر به عربستان با پادشاه این کشور دیدار و گفت و گو کرد.
 
منابع خبری سعودی اعلام کردند محور گفت و گوهای سلمان با تمیم، بر یافتن راه هایی برای ارتقای روابط دوجانبه در حوزه های مختلف و همچنین بررسی آخرین تحولات منطقه خلیج فارس، منطقه خاورمیانه و جهان متمرکز بوده است. 
 
اما این فعالیت های دیپلماتیک را می توان در چارچوب تلاش عربستان برای هماهنگ کردن موضع کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس درباره مجموعه موضوعاتی دانست که در عرصه سیاسی منطقه شکل گرفته است. جنبه متمایز دیدار تمیم از عربستان این بود که تنها چند روز پس از سفر محمد بن نایف، ولیعهد عربستان از دوحه انجام گرفت.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲ اسفند۱۳۹۳ساعت 10:26  توسط   | 

جهاد نکاح 4 دختر انگلیسی در سوریه

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ روزنامه الرای العام نوشت دختران مسلمان انگلیسی برای جهاد نکاح به سوریه می‌روند.

به نوشته امروز این روزنامه چاپ کویت در اینترنت،‌ مسئولان مبارزه با تروریسم در پلیس اسکاتلند یارد گفتند شمار روز افزونی از جوانان مسلمان انگلیس برای جنگ به سوریه می روند و در میان آنها دخترانی هستند که برای «جهاد نکاح» راهی سوریه می‌شوند.

در این زمینه مرکز پژوهشهای بین المللی افراطی گری و خشونت سیاسی وابسته به «کینگز کالج لندن» اعلام کرد 4 دختر از انگلیس به سوریه رفته و با جنگجویان در این کشور ازدواج کرده‌اند.

در این خصوص «هلن پال» هماهنگ کننده عملیات مبارزه با تروریسم پلیس انگلیس گفت پلیس تلاش می کند مادران دختران مسلمان را قانع کند که از رفتن دختران و پسرانشان به سوریه جلوگیری کنند چون این نگرانی وجود دارد که مشارکت آنها در جنگ داخلی سوریه زمینه ای برای انتقال سلاح به خاک انگلیس باشد.

به گفته یکی از مسئولان مسجد شهر پورتسموث،‌ یکی از دختران مسلمان این شهر برای جهاد نکاح به شهرک الرقه در سوریه که تحت کنترل گروه داعش است رفته است و با ایجاد پایگاهی در اینترنت اعلام کرده است سفرش به سوریه با اطلاع پدرش بوده است و این دختر از دختران مسلمان خواسته است مانند او عمل کنند.

یک منبع پلیس انگلیس هم در این زمینه اعلام کرده است ژانویه گذشته دو دختر 17 ساله که قصد داشته اند با سفر به ترکیه،‌ از آنجا برای جهاد نکاح به سوریه بروند در فرودگاه هیترو بازداشت شده‌اند.

به گفته این منبع بازداشت این دو دختر بعد از اطلاع رسانی والدینشان صورت گرفته است. پلیس انگلیس از مادران و پدران مسلمان انگیسی خواسته است به طور جدی از رفتن دختران و پسرانشان به سوریه برای جنگ جلوگیری کنند.

+ نوشته شده در  شنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۳ساعت 10:47  توسط   | 

هلاکت شماری از تروریستها در سوریه به دست رزمندگان حزب الله

اسلام تایمز: شماری از تروریستهای مستقر در سوریه به دست رزمندگان حزب الله در مزارع رنکوس از پای در آمدند.


به گزارش اسلام تایمز، منابع خبری از دمشق گزارش دادند که رزمندگان حزب الله در سوریه توانستند شماری از افراد مسلح عضو گروه تروریستی موسوم به "الجبهه الاسلامیه" را در مزارع رنکوس به هلاکت برسانند.

منابع آگاه به پایگاه خبری- تحلیلی "اسلام تایمز" گزارش دادند؛ افراد مسلح تروریست درحالیکه در نظر داشتند، کمینی را بر سر راه رزمندگان حزب الله در مسیر رنکوس در القلمون ایجاد نمایند خود مورد هدف این رزمندگان قرار گرفته و کشته شدند.

همچنین یک منبع در گروههای معارض سوری از کشته شدن 40 فرد مسلح از سوی نیروهای ارتش سوریه واقع در ریف غربی در درعا که بیشتر آنان عضو گروه تروریستی "جبهه النصره" بودند، خبر داد.

خبر دیگر از سوریه اینکه "ویلیام ماگار" یکی از بازیکنان سوری در رشته ورزشی بسکتبال در حین مشارکتش با نیروهای ارتش سوری علیه تروریستها مورد هدف قرار گرفت و کشته شد.

+ نوشته شده در  شنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۳ساعت 10:36  توسط   | 

حزب الله سوریه، تلاشی ملی برای پس گرفتن سرزمین‌های اشغالی

اسلام تایمز: حزب‌الله سوریه باردیگر نشان داد که پتانسیل‌های موجود مقاومت اسلامی تنها راه حل موجود در مقابل اهداف آمریکا و اسرائیل در خاورمیانه است.


 تشکیل حزب‌الله در سوریه در روزهای گذشته می‌تواند یکی از مهمترین اخبار خاورمیانه باشد و اهمیت آن در آینده بیش از پیش نمایان می‌شود، حزب‌الله سوریه که با بهره‌گیری از نیروهای مردمی سوریه موسوم به «لجان الشعبیه» تشکیل شده در واقع می‌تواند الگوبرداری موفقی از شکل‌گیری حزب‌الله لبنان در دهه 80 میلادی باشد.

حزب‌الله سوریه که همانند حزب‌الله لبنان از درون بحرانی سیاسی امنیتی در خاورمیانه شکل گرفته هدفش تقویت نقش مردم در مسیر مقاومت علیه اهداف رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه می‌باشد به ویژه با توجه به اینکه جنگ در سوریه طی ماه‌های اخیر در مسیری قرار گرفته که دیگر تهدید مخالفان و تروریست‌ها همانند گذشته فوری و حیاتی نیست و از حالا باید برای آینده سوریه پس از جنگ داخلی هدف‌گذاری کرد.

اولین اشاره به تشکیل حزب‌الله سوریه را می‌توان در سخنرانی‌های سید حسن نصرالله در سال گذشته یافت که طی این سخنرانی‌ها وی از کشیده شدن دامنه مقاومت به بلندی‌های جولان خبر داده بود.

در واقع از همین سخنان دبیرکل مقاومت اسلامی لبنان می‌توان دریافت که حزب‌الله سوریه تلاشی است تا از درون جنگی خونین روحی تازه در پیکره مقاومت در منطقه دمیده شود و یکی از حساس‌ترین و استراتژیک‌ترین مناطقی را که رژیم صهیونیستی طی چند دهه گذشته در اشغال خود نگه داشته، پس بگیرد.

بلندی‌های جولان سرزمین استراتژیک در جنوب شرقی سوریه در استان «قنیطره» و در فاصله کمی با پایتخت سوریه قرار دارد که در سال 1967 پس از جنگ شش روز و همزمان با نوار غزه، کرانه باختری رود اردن و صحرای سینا در مصر اشغال شد.

پس از شکست‌ ارتش‌های عربی در دهه 70 میلادی برای پس گرفتن این سرزمین‌ها کشورهای عربی وارد روند سازش با تل‌آویو شدن و در این مسیر مصر و اردن در ازای به رسمیت شناخته اسرائیل بخش از اراضی خود را پس گرفتند ولی در قبال سوریه راهبرد تل‌آویو متفاوت بود علی‌رغم چندین دور از مذاکرات اسرائیل سرانجام حاضر به پس دادن جولان نشد، چرا که از یک سو خواسته‌های سوریه همانند مصر و اردن تنها زمین نبود، سوریه تأکید داشت در صورت توافق، آوارگان فلسطین نیز باید بازگردند و دولت مستقل فلسطینی تشکیل شود از سوی دیگر اهمیت جولان نسبت به دیگر سرزمین‌ها بیشتر بود ارتفاع این منطقه و نزدیکی به پایتخت سوریه عاملی شده تا اسرائیل به راحتی حاضر به از دست دادن این سرزمین نباشد.

در حالی که مذاکرات برای پس گرفتن جولان با حضور فاروق الشرع سوری و ایهود باراک در جریان بود در دهه 90میلادی مقاومت اسلامی لبنان با عملیات‌های پیاپی خود، خواب صهیونیست‌ها را در جنوب لبنان آشفته کرد و سرانجام در سال 2000 اسرائیلی‌ها وادار به عقب‌نشینی از جنوب لبنان شدند تا نشان داده شود پس از دو تجربه ناموفق عربی در جنگ‌های کلاسیک و تلاش برای سازش، این بار مقاومت اسلامی با رویکرد جنگ‌های پارتیزانی اولین شکست را بر ارتش پر ادعای اسرائیل تحمیل کرد.

حالا 14 سال پس از آن موفقیت ، حزب‌الله سوریه وارد عرصه تحولات منطقه شده تا این بار جولان هدف مقاومت باشد، مقاومت در غزه و جنوب لبنان تجربیات بی‌بدیل در تاریخ منطقه رقم زدند جوانان عربی که پس از شکست‌های سنگین ارتش‌های مورد حمایت شوروی دچار ناامیدی بودند این بار با تأکید بر هویت بومی و اسلامی خود چنان اشغالگران اسرائیلی را سردرگم کرده‌اند که شاید اگر امروز جمال عبدالناصر هم زنده بود یکی از حامیان پروپاقرص مقاومت می‌شد. همانطور که حافظ اسد در جبهه حامیان مقاومت بود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۴ اردیبهشت۱۳۹۳ساعت 10:34  توسط   | 

خواننده رپ آلمانی در جبهه القاعده سوریه کشته شد

یک خواننده رپ آلمانی که به صف جنگجویان تندروی اسلامگرا در سوریه پیوسته بود در انفجار انتحاری گروه رقیب کشته شد.


به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، "دنیس ممدو گرهارد کاسپرت"  با نام هنری " دسو داگ" خواننده رپ آلمانی که از طریق ترانه های هیپ هوپ شهرت جهانی کسب کرده بود  در سال 2010 مسلمان شده بود. وی فرزند مادر آلمانی و پدر مهاجری از کشور آفریقایی غناست.

او چند ماه پیش برای حضور در جمع جنگجویان تندروی اسلامگرا به سوریه سفر کرد و با عضویت در گروه داعش (دولت اسلامی عراق و شام)  نام "ابوطلحه آلمانی" را برای خود برگزید.  " دسو داگ" معتقد بود در سوریه در حال جهاد است.

او به همراه جمعی از جنگجویان افراط گرا در عملیات بمب گذاری انتحاری توسط گروه جبهه النصره مرتبط با شبکه القاعده کشته شد.
 
ابوطلحه تاکنون بارها در فیلم های متعدد منتشر شده از سوی داعش درباره جهاد در سوریه، حضور داشت. او در سپتامبر 2013 نیز در بمباران هوایی در سوریه زخمی شده بود.

 " دسو داگ" پس از سفر به سوریه علاوه بر برعهده گرفتن فرماندهی واحد ملت ابراهیم در داعش، همچنان به خواندن ترانه ادامه داد البته این بار محتوای ترانه هایش، تشویق جوانان در غرب به سفر به سوریه برای جهاد و جنگ و انجام عملیات های انتحاری بود. او در این ترانه ها می خواند که پاداش جهاد و عملیات انتحاری بهشت است.

یکی از سایت های اینترنتی گروه های افراط گرای اسلامی خبر مرگ این خواننده رپ سابق آلمان را اینگونه منتشر کرد: خبر شهادت برادر مجاد ابوطلحه المانی به گوش امت اسلامی رسید. امیدواریم که خداوند قبول کند. این اتفاق در نتیجه انفجار انتحاری توسط یکی از سربازان جولانی خائن (فرمانده جبهه النصره) در خانه ای روی داد که شماری از برادارن از داعش در آن حضور داشتند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۴ اردیبهشت۱۳۹۳ساعت 10:9  توسط   | 

اخراج صدها شیعه لبنانی و سوری از سعودی

به گزارش «شیعه نیوز»، مهاجران سوری و سعودی مقیم عربستان از اخراج دهها نفر از هموطن های خود طی ماه های اخیر خبر دادند.


خبرگزاری "شام تایمز" به نقل از یکی از این افراد نوشت: طی دو سال گذشته حدود دو هزار لبنانی و سوری از سعودی اخراج شدند و علت این امرهم حمایت آنها از حکومت فعلی سوریه بود.

این در حالی است که این اقدامات عربستان در سکوت رسانه ای صورت گرفته است.

یک فعال مطبوعاتی زن که به همراه همسر خود بیش از سی سال است در سعودی زندگی می کند در اظهاراتی گفت: اداره بازپرسی سعودی همسرش را احضار کرده و از وی خواسته به همراه خانواده عربستان را ترک کند.

این مهاجرت اجباری شامل دهها لبنانی شیعه و مسیحیان  و طایفه درزی ها نیز می شود و مقامات سعودی تلاش دارند این اقدامات رسانه ای نشود تا موجب اعتراض فعالان حقوق بشر نشود.

مدیر یکی از فست فودهای سعودی که یک شیعه لبنانی است در سخنانی گفت: به اداره بازپرسی احضار شدم. آنها به من یک مهلت دو هفته ای دادند تا عربستان را ترک کنم، من هیچ کار خلافی انجام نداده ام اما آنها به من گفتند به صلاحت است که هر چه زودتر این کشور را ترک کنی. من پس از بیست سال از سعودی خواهم رفت و به هیچ وجه به خاطر ترک کشوری با این نظام ظالم  ناراحت نیستم و دیگر فکر رفتن به هیچ یک از کشورهای خلیج (فارس) را نمی کنم.

شایان ذکر است طبق قوانین شورای همکاری خلیج فارس، اگر فردی با مهاجرت اجباری در هر یک از کشورهای عضو این شورا روبرو شود حق ورود به هیچ یک از کشورهای عضو را ندارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۴ اردیبهشت۱۳۹۳ساعت 10:2  توسط   | 

هلاکت فرمانده گروه داعش در شهر الشدادی سوريه

به گزارش «شیعه نیوز»، شبکه تلویزیونی المیادین در گزارشی از کشته شدن فرمانده گروه داعش در شهر الشدادی در استان الحسکه سوریه خبر داد.


منبع: باشگاه خبرنگاران

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۴ اردیبهشت۱۳۹۳ساعت 10:0  توسط   | 

تحلیل "لوفیگارو" از گروهک تروریستی داعش

به گزارش «شیعه نیوز»، روزنامه فرانسوی "لوفیگارو" پس از آزادسازی چند خبرنگار فرانسوی از چنگ داعش، در مطلبی به این گروه تروریستی، فرماندهان و اهداف آن پرداخت. متن این گزارش به شرح زیر است:


بیشتر فرماندهان و رهبران داعش از نظامیان عراقی سابق، افسران حزب بعث صدام و یا لیبیایی هستند و در حال حاضر داعش بیشتر از ده هزار تروریست در اختیار دارد. هدف اصلی آن انضمام سوریه به عراق با پشتیبانی مالی دولت های شناخته شده خلیج (فارس) ، ترکیه و برخی از دولت های اروپایی است.

شاخه محلی داعش بیشتر از سه ماه است که شهر فلوجه واقع در شصت کیلومتری غرب بغداد و نیز الرمادی را اشغال کرده است.

شاخه سوری داعش در سال 2012 و پس از گذشت هشت ماه از ناآرامی های سوریه علیه بشار اسد اعلام موجودیت کرد، این شاخه چیزی جز امتداد آن در عراق نیست.

داعش گروهی تروریستی و مسئول اعمال وحشیانه علیه شیعیانی که آنها را دشمن می خواند و نیز ارتش عراق است.

لوفیگارو در ادامه می نویسد: تعدادی از طرفداران این گروهک در پارلمان عراق نفوذ کرده اند و حتی برخی علنا مخالفت خود با عملیات ارتش عراق علیه داعش را اعلام می کنند.

هماهنگی میان رهبران سیاسی و نظامی داعش در خارج از مرزهای عراق و در سفارت خانه کشورهایی مانند اردن و ترکیه صورت می گیرد، کشورهایی که پناهگاه مخالفان حکومت عراق از بعثی ها گرفته تا اسلامگرایان افراطی است. رهبران دینی داعش را تعدادی از مبلغان تونسی و سعودی تشکیل می دهند و این گروهک تا اکنون توانسته دهها فرانسوی را نیز به سوی خود جلب کند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۴ اردیبهشت۱۳۹۳ساعت 9:58  توسط   | 

اعدام یک سوری به علت تشیع

به گزارش شيعه آنلاين به نقل از مشرق، گروهک تروریستی موسوم به "الهیئة الشرعية" در استان درعا با همکاری گروه تروریستی "جبهة النصرة"، یک شهروند جوان سوری را به علت "تشیع" اعدام کردند.

به گزارش شبکه قطری الجزيرة، این گروه‌ها، "علا حسن سلامة" از ساکنان منطقه "الغارية غربی" را به علت آنچه "تغییر دین!" از اسلام به "تشیع" خواندند اعدام خیابانی کردند

تروریست ها، مدعی هستند که وی سرباز ارتش سوریه بوده است و این در حالی است که در تصویر منتشرشده از لحظه اعدام "علا سلامه"، وی یونیفورم نظامی بر تن ندارد.

تروریست های درعا در جنوب سوریه، همچنین ادعا کرده اند که وی پس از شیعه شدن، اقدام به قتل و تجاوز جنسی و آتش زدن منازل مردم در حمص و حلب در شمال این کشور کرده است!

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۷ فروردین۱۳۹۳ساعت 11:53  توسط   | 

مطالب قدیمی‌تر