جهان تشیع

اخبار و اطلاعات شیعیان جهان و بررسی اوضاع فکری ، فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی آنان

وضعیت وخیم زنان اسیرشده به دست داعش

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ نماینده سوریه در سازمان ملل با بیان این که در چند سال اخیر تمام ملت سوریه از جنگی که در این کشور به راه انداخته شده است، متضرر شده اند، زنان را اصلی ترین صدمه دیدگان جنگ دانست.

بشار جعفری گفت: زنان و دختران سوریه اسیر بلای فتواهای تکفیری ها و قربانی کمک هایی هستند که کشورهای غربی به گروه های ترور داشته اند و تجربه 4 سال گذشته سوریه، نشانه ای آشکار از این امر است.

وی با اشاره به اقدامات گروه هایی که از آنها به عنوان مخالفان معتدل یاد می شود، در برابر زنان و دختران و حتی دختربچه ها در سوریه اشاره کرد و این مساله را موجب تاسف دانست و افزود: این گروه ها با هماهنگی فرماندهان خود دست به بهره برداری جنسی از زنان و دختران اسیر شده می زنند و آنان را به عنوان برده جنسی به فروش می رسانند.

نماینده سوریه در سازمان ملل ادامه داد: این گروه های ترور در برابر مردم و افراد غیر نظامی هیچ کدام از موازین و مقررات را رعایت نمی کنند و از تمام شیوه های وحشت آفرینی و رعب افکنی در برابر مردم استفاده می کنند. با تغییر دادن نام گروه های تروریستی به گروه های مخالفان معتدل، هیچ گاه حقیقت تغییر نخواهد کرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۶ اسفند۱۳۹۳ساعت 8:57  توسط   | 

ترکیه آموزش نظامی به عشایر سنی عراق را شروع کرد

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ «اثیل النجیفی» که در ماه های اخیر تبدیل به یکی از اصلی ترین جریان سازان اهل سنت در داخل عراق شده است و سعی دارد تا با متشکل کردن گروه های عشایر اهل سنت به عنوان یکی از وزنه های سیاست در عراق مطرح شود، در ادامه رایزنی های خود با مقامات ترکیه برای دریافت سلاح و کمک های ملی و آموزشی از این کشور برای تجهیز و تربیت نیروهای مسلح سنی عرب، از آغاز این طرح خبر داد.

وی با بیان این که سلاح و کمک های آموزشی از دولت ترکیه دریافت کرده اند، گفت: نباید در عملیات آزادسازی موصل، نیروهای شیعی حضور داشته باشند! بر اساس آن چه که برنامه ریزی شده است، به دلیل این که نیروهای ارتش عراق دارای تجهیزات پیشرفته و سلاح های سنگین هستند، عملیات آزادسازی موصل ابتدا از سوی آنها آغاز خواهد شد و پس از آزاد شدن اراضی توسط آنان، کنترل منطقه به دست نیروهای آموزش دیده اهل سنت عرب سپرده خواهد شد. به نظر می رسد حضور نیروهای شیعی در این عملیات اقدام درستی نباشد. نیروهایی مذهب گرایی که از مناطق دور آمده اند، امکان دارد، موجب آزردگی احساسات اهالی محلی شود!

این اظهارات در حالی انجام می گیرد که تاکنون نیروهای شیعی در تمام مناطق آزاد شده از دست داعش مورد استقبال مردم قرار گرفته و رفتاری انسانی و اسلامی با اهالی داشته اند.

«عصمت ییلماز» وزیر دفاع ترکیه هفته گذشته با بیان این که ترکیه به نیروهای عشایر سنی عراق آموزش خواهد داد و این آموزش ها همراه با تجهیز تسلیحاتی نیز خواهد بود، ادامه داد: البته این آموزش ها مختص قبائل سنی عرب نیست و ما به پیشمرگه های کرد هم آموزش داده ایم. اکنون آموزش ها به پیشمرگه ها در حال انجام است و این آموزش ها به زودی به قبائل سنی نیز آغاز خواهد شد.

«ییلماز» ادامه داد: در مورد میزان افرادی که آموزش می بینند، نیز مرزی را قایل نشده ایم و از هر زمان که آنها بخواهند و تا هر زمان که مطالبه کنند، ما به این اقدام ادامه خواهیم داد.

گفتنی است هفته پیش «النجیفی» فرماندار سابق موصل در مصاحبه با الجزیره ترکی از آموزش سه هزار عضو عشایر سنی عراق توسط دولت آنکارا خبر داده بود که با هیچ واکنشی از سوی دولت آنکارا مواجه نشده بود.

این اقدامات دولت ترکیه پس از آن آغاز شده است که دولت این کشور در افکار عمومی ترکیه به عنوان صادرات کننده تروریسم به همسایگان شناخته شد. اما اکنون دولت ترکیه سعی دارد با آموزش قبایل سنی و تجهیز آنها، خود را از این اتهام مبری کند.

کارشناسان این اقدام دولت ترکیه مبنی بر آموزش نظامی فقط به قبایل سنی را نیز یک توطئه دانستند و از آن به عنوان طرحی که سعی دارد تا مسئله ملی آزادسازی موصل را به مسئله شیعی – سنی تبدیل کند، یاد می کنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۶ اسفند۱۳۹۳ساعت 8:55  توسط   | 

شهادت جوان خرمشهری در دفاع از حریم آل‌الله

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ یکی از جوانان برومند خرمشهر با نثار خون خود در دفاع از حریم آل‌الله بار دیگر یاد و خاطره شهدای بزرگوار خطه خوزستان را که جان خود را در راه آزادسازی خرمشهر قهرمان نثار کردند زنده کرد.

جوان بسیجی «علی منیعات» از مجاهدان جوان و فعالان بسیجی خرمشهر و محله «کوت الشیخ» در درگیری با تروریست‌های تکفیری داعش به اسطوره‌ای بی‌بدیل تبدیل شد و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

گروه تروریستی داعش با انتشار تصاویری از شهید منیعات به ابراز خرسندی از به شهادت رسیدن این جوان ایشان را «ابوالحسن الایرانی» معرفی کرده و مسؤولیت شهادت وی را بر عهده گرفته‌ است.

داعش مکان شهادت ابوالحسن الایرانی مکان شهادت را تکریت عنوان کرده است.

«مجید حسین‌زاده» فرمانده ناحیه بسیج خرمشهر نیز شهادت این رزمنده دلاور را تأیید کرد.

پیکر شهید منیعات تا کنون به خانواده‌اش تحویل داده نشده و از زمان مراسم تشییع و خاکسپاری این شهید خبری منتشر شده است.

جمهوری اسلامی ایران بار‌ها تاکید کرده در اقدامات نظامی در عراق و سوریه مشارکت نخواهد کرد اما همچنان به ارائه مشاوره دفاعی و ارسال کمک‌های انسان دوستانه به این دو کشور در مبارزه با داعش ادامه می‌دهد.

ایران از‌‌‌ همان آغاز پیشروی‎های داعش در عراق نسبت به بسیج فوری نیروهای مردمی در این کشور اقدام کرد و شماری از جوانان ایرانی نیز به صورت داوطلب در جنگ با تکفیری‌ها و دفاع از مقدسات اسلامی به عراق رفته‌اند.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۵ اسفند۱۳۹۳ساعت 9:0  توسط   | 

سرداری که بی‌سر به دیدار یار رفت

انتشار خبر شهادت سردار سپاه اسلام و فرمانده شجاع «تیپ فاطمیون» در منطقه درعا در سوریه، بار دیگر نام رزمندگان دلاور افغانستان را که در سال‎های اخیر در نبرد سوریه و دفاع از حرم زینب کبری(س) نقشی تعیین‌کننده ایفا کرده‎اند، سر زبان‎ها انداخت.

خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا / سرویس صفحات فرهنگی:

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
به قلم: سیدوحید ظهوری
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

من‌المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدوالله علیه (قرآن کریم)

بی‌تردید تمام افراد بشر بلکه هر موجود زنده‌ای یک ولادت و یک مرگ دارد که‌‌ همان تولد و مرگ طبیعی است. اما این رخداد برای عده‌ای از انسان‌های به کمال رسیده فرق می‌کند. زیرا تولد و مرگ آن‌ها دو تاست. یعنی ولادت دوم آن‌ها از وقتی شروع می‌شود که وارد عرصه فعالیت‌های ثمربخش خود شده و آثار معنوی و ارزشمندی در جوامع بشری به جا می‌گذارند که با آن شناخته می‌شوند و زنده‌اند. و لذا مرگ دوم آن‌ها نیز به ولادت دومشان ارتباط پیدا می‌کند. یعنی تا این آثار و فعالیت‌ها نشانه‌ای دارد و هر یک از نشانه‌ها به اندازه ارزش خودش می‌تواند حدود را در هم شکند، زمان رسیدن به این مرگ نیز یا بسیار طولانی بوده و یا حتی اصلاً وجود ندارد. مانند وجود علماء که در حدیث هم آمده است العلماء باقون ما بقی الدهر و همچنین شهدا که زنده جاوید و عند ربهم یرزقون‌اند. براین اساس شهدا آگاهانه با ایثار خون خود و با تمام وجود ره زندگی همیشگی را می‌پیمایند و با این انتخاب صرف‌نظر از سایر ابعاد کمال وجودی و ارزش‌های معنوی که دارند و آثار ماندگارشان، دوره حیات ولادت دوم آن‌ها را بسیار طولانی می‌سازد، این افتخار را کسب می‌کنند که آثارشان هرگز محو نشده و نامشان همیشه زنده بماند. مصداق آیه مبارکه قرآن کریم که (ولاتحسبن الذین قتلوا فی‌سبیل‌الله امواتا بل‌احیاء عندربهم یرزقون) یعنی (و مپندارید آنانی که در راه خدا کشته می‌شوند، مرده‌اند بلکه زنده‌اند و نزد پروردگار خویش روزی می‌خورند.)

و اکنون هم که در کربلای خونین مدافعین حرم حضرت زینب کبری(س) این پیام‌آور عاشورای حسینی که کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود، هر روز یزیدیان زمان با آتش و گلوله، گلی از یاران پیامبر(ص) را پرپر می‌کنند و خون‌های مطهرشان را بر زمین می‌ریزند، درخت تنومند اسلام است که پربار‌تر شده و با خون این عزیزان آبیاری می‌شود. در این راستا هفت تن از شهدای اخیر این خطه داغدیده جهان اسلام، فرمانده تیپ فاطمیون(رزمندگان افغانستانی) سردار سرتیپ شهید علی رضا توسلی معروف به ابوحامد و یاران نزدیک و خط‌شکن آن، شهید رضا بخشی معروف به فاتح، جانشین فرمانده، سید محمود حکیمی، جاوید یوسفی، نعمت‌الله نجفی، سید قاسم سادات و سید حسین حسینی، نمونه‌های بارز ایثار و مقاومت و علم و ایمان و تقوا است که همه وجوه تولد دوم و حیات همیشه جاوید را کسب کردند.

ابوحامد فرمانده افغانستانی تیپ فاطمیون مدافعان حرم حضرت زینب(س) متولد سال ۱۳۴۱ و از رزمندگان جهاد مقدس افغانستان بود که با ایده و انگیزه اسلام مرز ندارد در دوران ۸ سال دفاع مقدس انقلاب اسلامی و جنگ‌های حملات رژیم صهیونیستی در لبنان هم حضور داشت.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۵ اسفند۱۳۹۳ساعت 8:57  توسط   | 

کشته های جنگ سوریه به سیصد هزار نفر رسید

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ در نشست خبری انجمن های مردمی سوریه اعلام شد که در 4 سال گذشته بیش از 300 هزار نفر از شهروندان سوری در درگیری ها کشته شده اند که از این میان 16 هزار نفر را زنان و 15 هزار نفر را کودکان تشکیل می دادند. همچنین در 4 سال گذشته، بیش از 300 هزار شهروند سوری نیز معلول و مجروح شده اند.

«احمد غنان» دبیر کل این انجمن ها با بیان این آمارها افزود: علاوه بر کشته ها و زخمی ها، 102 هزار و 500 نفر نیز در وضعیت نامعلومی به سر می برند و خبری از زنده یا مرده بودن آنان در دست نیست. از سوی دیگر 4 میلیون سوری از خانه و کاشانه خود آواره شده و به کشورهای خارجی پناهنده شده اند. این در حالی است که در داخل سوریه نیز آمار آوارگان به 8 میلیون و 180 هزار نفر رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: در حالی که 6 میلیون کودک مجبور به مهاجرت و آوارگی شده اند، 2 میلیون کودک سوری نیز از تمام امکانات آموزشی، رفاهی و غذایی سالم و کافی بی بهره مانده اند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۴ اسفند۱۳۹۳ساعت 9:36  توسط   | 

روشهای داعش برای جذب زنان، دختران و جوانان

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ داعش به دور از صحنه های ذبح و سر بریدن، به دختران جوانی که علاقه دارند به این گروه تروریستی بپیوندند، یک زندگی پرهیجان را وعده می دهد، زندگی که در آن جنبه های مختلف زندگی همچون کار، دعوت مردم به اسلام، عشق و گردش با یک همسر حلال در کنار رودخانه وجود دارد.

داعش برای مردان جوان هم مشوق هایی دارد تا آنها به این گروه تروریستی بپیوندند؛ از جمله مشوق های داعش می توان به مسکن، پول، سلاح، درمان و برق مجانی اشاره کرد.

این گروه خطرناک برای کودکان هم برنامه هایی دارد و در مناطق سیطره این گروه تروریستی مدارسی وجود دارد که در آن داعش به این کودکان آموزش های نظامی و دینی را می دهد.

زنان مبلغ داعش

برخی از زنان عضو داعش تبدیل به مبلغین این گروه تروریستی شده اند، «اقصی محمود» یکی از زنان مبلغ داعش در اینترنت است، او در وبلاگ خود که به نام «رونوشت های یک زن مهاجر» است، به تبلیغ داعش می پردازد. این زن داعشی در وبلاگ خود می نویسد: در مناطق تحت سیطره داعش اجاره نمی دهیم و به صورت مجانی صاحب منزل می شویم، ما در اینجا قبض آب یا برق را نمی دهیم و به صورت ماهانه مواد غذایی همچون برنج، تخم مرغ و ماکرونی را دریافت می کنیم.

دلال دختران اروپایی

روزنامه های غربی نوشته اند که «اقصی محمود» در نوامبر 2013 از اسکاتلند به سوریه مهاجرت کرد، او از جمله 550 زن و دختری بود که به عراق و سوریه مهاجرت کرد. به گفته «اقصی محمود» مهاجران در حکومت داعش، حقوق، دارو مجای و مواد غذایی دریافت می کنند و آنها با مهاجرت به سوریه می توانند در دولت داعش به اشخاص مهمی تبدیل شوند.

به گفته «اقصی محمود» زنان مهاجر در حکومت داعش با توجه به تخصص های خود کار می کنند، مثلا آنها می توانند به عنوان معلم، پزشک یا پرستار فعالیت کنند.

«حسن حسن» نویسنده کتاب «داعش از درون» می گوید که دخترانی که به داعش می پیوندند، به دنبال هیجان هستند، آنها در یک عالم خیالی زندگی می کنند و در رویاهایشان با جنگجوها ازدواج می کنند.

شیوه ازدواج در داعش
«اقصی محمود» در خصوص ازدواج عناصر گروه داعش می گوید: در ابتدا داماد داعشی برای ازدواج هفت روز مرخصی از فرماندهان خود دریافت می کند، سپس او برای اولین و آخرین بار عروس را می بیند، عروس داعشی خودش مهریه را انتخاب می کند و معمولا مهریه عروس های داعش کلاشینکف است. در عروسی های داعش آتش بازی وجود ندارد، بلکه صدای تیراندازی و تکبیر است که به گوش می رسد.

وبلاگ «اقصی محمود» که به زبان انگلیسی است، یکی از راه های جذب نیرو توسط داعش است، در ماه های اخیر او توانست که سه دختر نوجوان انگلیسی را به سوریه بکشاند و آنها را به عضویت داعش در بیاورد.

بذل و بخشش داعش با اموال مردم
داعش تابستان سال گذشته توانست که مناطق گسترده ای را در شمال و غرب عراق و نیز شمال و شرق سوریه به اشغال خود درآورد و در این مناطق خلافت اسلامی را اعلام کرد. هم اکنون مساحت مناطق تحت سیطره داعش به 215 هزار کیلومتر مربع می رسد، مساحتی که از بسیاری از دولت های عربی هم بزرگتر است.

براساس صحبت های مسئولان عراقی داعش پس از سیطره بر موصل و فرار ساکنانی که بیشتر از آنها از مسیحیان شهر بودند، شروع به توزیع منازل آوارگان به اعضای خود کرد، خصوصا آن افرادی که از خارج آمده بودند. کارشناسان می گویند که تعداد مهاجران خارجی داعش به 12 هزار نفر می رسد که سه هزار نفر آنها غربی هستند.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ اسفند۱۳۹۳ساعت 9:49  توسط   | 

واشنگتن جنگ در سوریه را باخت

سفیر سابق آمریکا در دمشق: واشنگتن جنگ در سوریه را باخت
 
 
 
اسلام تایمز: سفیر پیشین آمریکا در سوریه با اشاره به شکست واشنگتن در جنگ علیه دمشق، تأکید کرد که مخالفان باید بدون در نظر گرفتن پیش‌شرط، با دولت سوریه مذاکره کنند.
 
به گزارش اسلام تایمز، «رابرت فورد» که در سال نخست بحران سوریه ، از طریق دیدار با مخالفان تلاش می‌کرد، اعتراضات علیه دولت را رنگ مردمی بدهد، سرانجام تغییر سیاست‌های آمریکا در قبال دمشق را خواستار شد.

فورد در گفت وگو با مجله «فارین پالیسی» آمریکا با اشاره به لزوم تغییر سیاست این کشور در قبال سوریه، تأکید کرد که واشنگتن با پافشاری بر ایجاد منطقه پرواز ممنوع، جنگ سوریه را باخت. این حامی سابق تروریست‌های حاضر در سوریه، از آنها خواست که از ارتکاب جنایت علیه غیرنظامیان دست بردارند و آنها را مسئول جنایت‌هایی دانست که در سوریه رخ داده است.

فورد همچنین از تروریست‌ها خواست به جای اینکه در پی سرنگونی نظام «بشار اسد» باشند، تلاش کنند که به یک «معاهده سیاسی و ملی» دست یابند.

سفیر پیشین آمریکا در سوریه تأکید کرد، رهبران مخالف برای ایجاد ثبات و امنیت باید آماده مذاکره با ارتش شوند.

این سفیر پیشین کاخ سفید همچنین نسبت به طرح «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا برای آموزش مخالفان موسوم به «میانه‌رو»‌ها، ابراز بدبینی کرد. سوریه طی سه سال اخیر شاهد جنگ داخلی بوده است.این جنگ بیش از 200هزارکشته برجای گذاشته و زیرساخت‌های کشور را ویران کرده است.
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۱ اسفند۱۳۹۳ساعت 20:38  توسط   | 

۱۰۰ زن تونسی در راه «جهاد نکاح»!

به گزارش«شیعه نیوز»، راضیه الجربی رئیس اتحادیه ملی زنان تونس روز دوشنبه گفت بر اساس آمارهای رسمی این اتحادیه در حال حاضر بیش از 100 زن تونسی برای فعالیت جهاد النکاح با عناصر داعش به سوریه اعزام شده اند .

الجربی به خبرگزاری رسمی تونس گفت اتحادیه ملی زنان تونس تاکنون شکایت هایی درباره مسئله جهاد النکاح زنان تونسی در سوریه دریافت کرده و در حال پیگیری جدی این مسئله است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۰ اسفند۱۳۹۳ساعت 9:5  توسط   | 

برنامه ترکیه برای تسلیح عشایر سنی عراق

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ وزیر دفاع ترکیه برخی شایعات به نقل از استانداری سابق موصل «اثیل النجیفی» مبنی بر آموزش نظامی برخی از عشایر سنی مذهب موصل از سوی ترکیه خبر داده بود را تایید کرد و افزود: این آموزش ها در مناطق شمالی عراق داده خواهد شد و در مورد مکان این آموزش ها نیز با مسئولان دولت اقلیم کردستان عراق مذاکراتی انجام شده و به توافق رسیده ایم. البته اگر طرف های عراقی خواستار آموزش در ترکیه هم باشند، ما مخالفتی نخواهیم کرد، اما ترجیح ما بر برقراری آموزش در خاک عراق است.

«عصمت ییلماز» با بیان این که این آموزش ها همراه با تجهیز تسلیحاتی نیز خواهد بود، ادامه داد: البته این آموزش ها مختص قبائل سنی عرب نیست و ما به پیشمرگه های کرد هم آموزش داده ایم. اکنون آموزش ها به پیشمرگه ها در حال انجام است و به زودی آموزش به قبائل سنی نیز آغاز خواهد شد.

وی تصریح کرد: در مورد میزان افرادی که آموزش می بینند، نیز مرزی را قائل نشده ایم و از هر زمان که آنها بخواهند و تا هر زمان که مطالبه کنند، ما به این اقدام ادامه خواهیم داد.

گفتنی است هفته پیش «النجیفی» استاندار سابق موص از آموزش سه هزار نفر از اعضای عشائر سنی عراق توسط دولت آنکارا خبر داده بود که با هیچ واکنشی از سوی دولت ترکیه مواجه نشده بود.
این اقدامات دولت ترکیه پس از آن آغاز شده است که دولت این کشور در افکار عمومی ترکیه به عنوان صادر کننده تروریسم به همسایگان شناخته شده که راهپیمایی ها و اعتراضات فراوانی را فراهم آورد. اما اکنون دولت ترکیه سعی دارد با آموزش قبایل سنی و تجهیز آنها، خود را از این اتهام مبری کند.

کارشناسان این اقدام دولت ترکیه، مبنی بر آموزش نظامی تنها به قبایل سنی عراق را نیز یک توطئه عنوان کرده و از آن به عنوان طرحی که سعی دارد تا مسئله ملی آزادسازی موصل را به مسئله شیعی – سنی تبدیل کند، یاد می کنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۰ اسفند۱۳۹۳ساعت 8:47  توسط   | 

الحیات:کلید غرب آسیا در دست ایران است نه واشنگتن

مبالغه نکرده‌ایم اگر بگوییم منطقه شاهد روزهایی «ایرانی» است؛ «جان کری» وزیر خارجه آمریکا مانند فردی است که هر چند دقیقه یک بار به ساعتش نگاه می‌کند با «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی خود دیدار می‌کند و بعد دوره می‌افتد تا «اطمینان خاطر» را میان کشورهای [نگران] توزیع کند». روزنامه عربستانی «الحیات»، در سرمقاله خود با بیان مطلب فوق، به تحولات مذاکرات  هسته‌ای ایران اشاره کرد و گزارش داد که این روزهای خاورمیانه روزهایی ایرانی است.می‌گویند که تحریم‌ها اقتصاد ایران را تحت فشار قرار داده اما به نظر می‌رسد این فشار نتوانسته از پیشرفت برنامه هسته‌ای این کشور جلوگیری کند.طبق این سرمقاله، ایران در سایه مذاکرات هسته‌ای قدم در راه تقویت نقش مرکزی خود در خاورمیانه برداشته است. یکی از مهم‌ترین اقدامات ایران جلوگیری از سقوط حکومت سوریه بوده و بعد از آن نبرد این کشور به صورت کامل به عراق منتقل شده است. خاورمیانه رسما روزهایی ایرانی را تجربه می‌کند این را هر فردی که تحولات منطقه را مطالعه کند می‌تواند درک کند. الحیات در ادامه می‌نویسد، اگر بخواهید «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن را به صنعا بازگردانید و مذاکرات میان طرف‌های یمنی را از سر بگیرید باید به سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس ایران رجوع کنید؛ به این معنا که اعتراف کنید ایران نقش بزرگی در یمن بازی می‌کند.


به گزارش فارس،این روزنامه ادامه می‌دهد که کلید حل بحران سوریه در دستان تهران است و باید اعتراف کرد که ایران بازیگر خارجی اصلی میدان سوریه است.همانگونه که انتخاب رئیس جمهور جدید لبنان به ایران مربوط است اگر بخواهید در عراق نیز به تفاهم برسید باید با سردار سلیمانی به تفاهم برسید، کلید ثبات در تهران است نه واشنگتن. با وجود اینکه آمریکا آسمان عراق را اشغال کرده اما برای روشن شدن قدرت ایران همین مسئله کافیست که آمریکا پیش از ارسال مشاورانش به عراق برای تضمین سلامت آنها در این کشور از ایران اطمینان خاطر می‌گیرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۹ اسفند۱۳۹۳ساعت 10:44  توسط   | 

توطئه های جدید بر ضد عراق و سوریه در راه است

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ حجت الاسلام والمسلمین «شیخ صباح الدین ترک ییلماز» در سخنرانی خود در جمع شیعیان برلین با اشاره به این که غرب و امپریالیسم در پی شکست طرح های اولیه خود در منطقه، اکنون توطئه های جدیدی را در برابر کشورهای عراق و سوریه قرار داده است، ادامه داد: کشورهای حامی تروریسم پس از 3-4 سال تلاش مداوم هیچ توفیقی در کارهایشان نداشته اند و تمام فعالیت های موجود در منطقه با پیروزی جبهه مقاومت همراه بوده است. جبهه مقاومت نشان داد که حاضر است خون بدهد، جان بدهد اما در برابر زورگویان و مستکبران سر ذلت فرود نیاورد.

رئیس و امام جماعت مرکز اسلامی امام رضا (ع) برلین ادامه داد: جبهه غرب با استفاده از خیانتی که عناصر داخلی در عراق کردند، موصل را به اشغال خود درآورد و دیدیم که چه جنایاتی را مرتکب شدند و آنها تقریبا به فتح بغداد از سوی خود مطمئن بودند، اما با دو مانع بسیار بزرگ مواجه شدند که آمریکا و هم پیمانان او هیچگاه توان این عامل ها را تخمین نمی زدند.

وی تصریح کرد: نخستین عامل مرجعیت دینی بود که با استفاده از توان فتوای خود مردم را به حرکت در آورد و در برابر جبهه غرب ایستادگی کرد و با این کار خود تقریبا تمام آنچه که دشمنان بافته بودند، را نقش بر آب کرد. این توان بسیج عمومی مردم از سوی مرجعیت چنان بالا بود که در نهایت غربی ها هم برای آن که عقب نمانند، دست به ایجاد ائتلاف بین المللی زدند تا در برابر داعش اقداماتی ظاهری انجام دهند.

حجت الاسلام والمسلمین «شیخ صباح الدین ترک ییلماز» در مورد عامل دوم مانع در برابر طرح های غرب در منطقه نیز گفت: مجاهدان جان به کف جبهه مقاومت بود که با فرماندهی فرماندهانی زبده و کارآزموده در برابر تمام طرح های نظامی غربی ها مقاومت کردند.

وی ادامه داد: با توجه به چنین شکست هایی باید در انتظار توطئه های جدیدی که صبغه سیاسی خواهند داشت ،باشیم.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۹ اسفند۱۳۹۳ساعت 10:40  توسط   | 

حرم حضرت زینب(س)؛ پناهگاه شیعیان سوریه

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ شهر دمشق و حومه آن یکی دیگر از مناطق اصلی سکونت شیعیان سوریه است. دو محله الجوره (امام صادق (ع)) و الامین از محله‌های قدیمی دمشق است که شیعیان بسیاری را در خود جای دادند. شیعیان شهر دمشق که از گذشته‌های دور در این شهر زندگی می‌کنند، روابط خوبی را با سایر اقشار این شهر دارند و به فعالیت‌های اجتماعی و علمی تمایل زیادی نشان می‌دهند.

محله‌ای به نام یک مرجع شیعه

محله الامین شهر دمشق به سبب حضور عالم بزرگ جهان تشیع آیت الله محسن امین به این نام معروف شد و تعدادی از موسسات وابسته به شیعیان سوریه از جمله مدارس معروف محسنیه در این محله قرار دارد.

با شروع ناآرامی‌ها در سوریه، شیعیان شهر دمشق همچون دیگر شیعیان این کشور به صفوف نیروهای مردمی پبوستند و آن‌ها در دفاع از حرم حضرت زینب(س) نقش بزرگی را ایفا کردند، همچنین شیعیان شهر دمشق در عملیات‌های بزرگ دیگر در سوریه همچون عملیات شکست محاصره دو شهر شیعه نشین نبل و الزهرا در شمال سوریه حضور پیدا کردند و شهدایی را در این راه تقدیم اسلام کردند.

حرم حضرت زینب(س) پناهگاه شیعیان سوریه

منطقه سیده زینب(س) یا زینبیه که یکی دیگر از مناطق سکونت شیعیان دمشق است، در اطراف دمشق و ده کیلومتری این شهر قرار دارد و حرم حضرت زینب(س) در این منطقه قرار دارد. گرچه در این منطقه از گذشته هم شیعیانی حضور داشتند، اما در دهه‌های اخیر تعدادی زیادی از شیعیان عراقی، ایرانی و افغانی تبار هم در منطقه زینبیه ساکن شدند. با شروع ناآرامی منطقه سیده زینب(س) به مامنی برای شیعیان سوریه از استان‌های مختلف تبدیل شد و هزاران نفر از شیعیان سوریه به این منطقه پناه بردند.

از روزهای اول ناآرامی‌ها در سوریه منطقه زینبیه هدف حملات گروه‌های تکفیری‌ها قرار گرفت و این گروه‌ها بار‌ها انفجارهایی را در این منطقه ترتیب دادند، اما حمله سراسری تکفیری‌ها به منطقه زینبیه و حرم حضرت زینب(س) در سال دوم ناآرامی‌ها صورت گرفت، تکفیری‌ها در این حمله توانستند به چند صد متری حرم نزدیک شوند، اما با مسلح شدن شیعیان این منطقه، تکفیری‌ها کم عقب نشستند و سپس با مشارکت حزب الله و گروه‌های مقاومت عراقی در کنار شیعیان سوریه، گروه‌های تکفیری به صورت کامل از منطقه زینبیه و اطراف حرم حضرت زینب(س) دور شدند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ اسفند۱۳۹۳ساعت 9:47  توسط   | 

الازهر: داعش، خوارج و نابودی آن واجب است

الازهر بزرگترین موسسه دینی مصر انتقادهای شدیدی را متوجه گروه تروریستی داعش کرد و آن را با الفاظ خوارج و طغیانگر توصیف کرد؛ گروهی که از نظر الازهر جنگ با آن برای نابودیش واجب است.
 
به گزارش ایرنا به نقل از سی ان ان، موسسه الازهر مصر روز سه شنبه در بیانیه ای اقدام گروه تروریستی داعش را در فریب جوانان مسلمان محکوم کرد.
 
الازهر این گروه را سازمانی تروریستی نامید و اقدامات آن را تلاش هایی گمراه کننده با هدف تزلزل امنیت کشورهای اسلامی، از بین بردن ثبات این کشورها و هدف قرار دادن جوانان این سرزمین ها با برافراشتن پرچمی به ظاهر اسلامی دانست.
 
الازهر افزود: اسلام از این جماعت بری است.
 
بزرگترین موسسه دینی مصر خواستار 'فریب نخوردن در برابر چنین دعوت هایی از سوی این جاهلان تندرو' شد و افزود: کسانی که به نام داعش شناخته می شوند خوارج و یاغیانی هستند که اولیای امر هر کجا که هستند باید با آنها بجنگند و آنان را نابود کنند تا امنیت مردم و ملت های خود را از شر و فتنه گمراه کننده آنها تامین کنند.
 
این بیانیه افزود: داعشی ها فرقی با خوارج ندارند؛ خوارجی که بر امیرالمومنین علی بن ابیطالب (ع) خروج و او را به کفر متهم کردند همانطور که اصحاب پیامبر (ص) را متهم به خروج از امت کردند بلکه هر کس را که با مذهبشان مخالفت کرد و هر کس از عموم مسلمانان را که به صفوفشان ملحق نشد را تکفیر کردند.
 
گروه تروریستی داعش که بخش هایی از خاک سوریه و عراق را در اشغال دارد و هم اکنون شاخه های آن در کشورهای مصر و لیبی نیز فعال شده است، تاکنون جنایت های زیادی را علیه مردم این کشورها مرتکب شده است.+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳ اسفند۱۳۹۳ساعت 9:32  توسط   | 

داعش در پی قتل عام شیعیان حمص

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ استان حمص که از بزرگ‌ترین استان‌های سوریه است که در مرکز این کشور قرار دارد و اقلیت شیعه بزرگی در استان حمص قرار زندگی می‌کنند. برآورد می‌شود که شیعیان استان حمص تعدادشان به هشتاد هزار نفر برسد.

ده‌ها هزار شیعه در حمص

شیعیان استان حمص علاوه بر داخل شهر حمص، در ده‌ها روستا در حومه این شهر حضور دارند. محل اصلی زندگی شیعیان شهر حمص در محله عباسیه این شهر قرار دارد. همچنین روستاهای شیعه نشین حمص به مرکزیت روستای‌ام العمد بیشتر در حومه شرقی این شهر قرار دارند که تعداد این روستا‌ها نزدیک به پنجاه روستا می‌شود.

داعش به دنبال قتل عام شیعیان حمص

روستاهای شیعه نشین استان حمص از سوی عناصر گروه تکفیری داعش تهدید می‌شوند و تکفیری‌ها بار‌ها حملات انتحاری را علیه این روستا‌ها ترتیب دادند که به شهادت ده تن از مردم بی‌گناه شیعه سوری منجر شد. آن‌ها همچنین قصد اشغال این روستا‌ها را داشتند که با مقاومت جوانان شیعه نقشه آن‌ها ناکام گذاشته شد. داعش دوباره در روزهای اخیر حملاتی را با هدف اشغال مناطق شیعه نشین استان حمص شروع کرده است تا شیعیان این مناطق را قتل عام کند.

شیعیان حمص در خط اول درگیری با تکفیری‌ها

با شروع ناآرامی‌ها در سوریه، استان حمص و خود شهر حمص به صحنه درگیری بین تروریست‌ها و ارتش سوریه مبدل شد. مناطق شیعه نشین این شهر هم هدف حملات تکفیری‌ها قرار گرفت، به همین دلیل جوانان شیعه حمص قبل از جوانان مناطق دیگر سوریه برای دفاع از خودشان سلاح به دست گرفتند و اکنون در مناطق مختلف سوریه حضور دارند.

شیعیان شهر حمص علاوه بر در شرکت در درگیری‌های استان حمص، در عملیات‌های مختلف در نقاط مختلف سوریه همچون عملیات آزادی قلمون، عملیات آزادی درعا و عملیات شکست محاصره شهرهای شیعه نشین نبل و الزهرا هم شرکت داشتند و ده‌ها تن از این شیعیان در این درگیری‌ها به شهادت رسیدند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳ اسفند۱۳۹۳ساعت 9:18  توسط   | 

نابودی یکی از گروه های تروریستی در سوریه

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ گروه تروریستی "جنبش حزم" که تاکنون در شهر حلب سوریه در حال رعب افکنی و مبارزه با نیروهای دولت قانونی این کشور بود، با توجه به پیشروی ارتش ملی سوریه در شهر حلب و به دست گرفتن کنترل مرکز این شهر و شکست های متوالی این گروه و سایر گروه ها در برابر این نیروها، این گروه اعلام کرد که دیگر موجودیت خارجی خود را نخواهد داشت و نظامیان عضو در این گروه، آزاد به ترک جنگ یا عضویت در گروه های دیگر هستند.

فرماندهان این گروه تروریستی با بیان این خبر از درگیری های شدید بین گروه های مختلف تروریستی بین هم نیز خبر دادند. این افراد با بیان این که در درگیری ها بین این گروه و گروه جبهه النصره 27 تروریست متعلق به این گروه کشته شده اند، ادامه وضعیت موجود و دست به کشتن هم زدن توسط گروه های مختلف را غیر قابل تحمل دانستند. با توجه به همین واقعیت این گروه خود را منحل اعلام کرد

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳ اسفند۱۳۹۳ساعت 9:15  توسط   | 

جولان تکفیری‌ها در اینترنت

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ داعش تنها گروه تکفیری نیست که از سلاح رسانه برای مقابله با دشمنانش استفاده می‌کند، پیش از این داعش هم گروه‌هایی مسلحی بودند که به رسانه توجه زیادی می‌کردند.

تبلیغ تکفیری‌ها در مجلات

در ابتدای دهه هشتاد میلادی و با شروع سفر جوانان کشورهای اسلامی به افغانستان برای مبارزه با نیروهای شوروری، فعالیت‌های رسانه‌ای برای تشویق به جهاد آغاز شد. در آن زمان مجلاتی با مضمون تشویق به جهاد در افغانستان در سطح کشورهای اسلامی منتشر می‌شد. با خروج شوروری از افغانستان و جنگ‌های داخلی بین گروه‌های مسلح در این کشور، فعالیت رسانه‌ای در این زمینه کم شد، با ظهور طالبان و موضع مخالف این گروه با رسانه، حجم این فعالیت‌های رسانه‌ای محدود‌تر هم شد.

با گسترش اینترنت در سطح جهان، القاعده از این فناوری استفاده کرد تا محاصره رسانه‌ای پیرامون خود را بشکند، در این زمان سایت شبکه سحاب برای انتشار سخنرانی‌های فرماندهان القاعده همچون اسامه بن لادن و ایمن الظواهری ایجاد شد.

اینترنت در خدمت القاعده

در سال ۲۰۰۳ و با عملیات اشغال عراق، تالارهای گفتگویی برای افراد علاقه‌مند به پیوستن به گروه‌های تکفیری در سطح اینترنت ایجاد شد. پس از آن بود که گروه‌های مسلحی که در عراق فعالیت می‌کردند، به سرعت و با کمیت زیاد عملیات‌های خودشان را در سطح اینترنت پخش می‌کردند. القاعده عراق هم موسسه‌ای با نام فرقان را تاسیس کرد تا سخنان رهبران خودشان را در جهان منتشر کنند که این موسسه بعد‌ها بازوی رسانه‌ای داعش شد.

تبلیغات رسانه‌ای گروه‌های تکفیری محدود به رسانه‌های مجازی نبود، در این راستا گروه القاعده برای مخاطبان جهانی‌اش مجلاتی به زبان انگلیسی منتشر کرد، داعش هم مجله‌ای به نام دابق را تاسیس کرد.

جولان تروریست‌ها در اینترنت

با ظهور گروه‌های مسلح تروریستی در سوریه، این گروه‌ها به سراغ شبکه‌های اجتماعی همچون فیس بوک و توئی‌تر رفتند، آن‌ها از طریق این شبکه‌های اجتماعی بیانیه‌ها، تصاویر و فیلم‌های عملیات‌های خودشان را منتشر می‌کردند. اما هیچ کدام از این گروه‌ها به سطح رسانه‌ای بالایی که داعش از آن برخوردار است، نمی‌رسند، داعش از رسانه و مدیا استفاده می‌کند تا همه را تحت تاثیر قرار دهد. داعش توانسته است که محصولات رسانه‌ای خودش را با کیفیت هالیوودی ارائه دهد.

داعش در شبکه‌های اجتماعی

گروه‌های تکفیری همچون داعش در شبکه‌های اجتماعی با سه هدف فعالیت می‌کنند، اهداف آن‌ها جذب نیروهای جدید، کسب تائید مردمی و نیز ارعاب دشمنانشان می‌باشد.

شبکه‌های اجتماعی سبب ساز شده است که امکان فیلتر سایت‌های القاعده غیر ممکن باشد و هر عضو یا طرافدار گروه‌های مسلح در شبکه‌های اجتماعی یک رسانه‌ای است که برای خودش بازدید کننده دارد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳ اسفند۱۳۹۳ساعت 9:13  توسط   | 

وقتی پیروزی‌های میدانی دمشق محاسبات دشمنان سوریه را درهم می‌ریزد

موفقیت‌ها و پیروزی‌های نظامی ارتش سوریه در در برهه اخیر امتیاز سیاسی بزرگی برای دولت سوریه بشمار می‌آید که در عرصه مبارزه با تروریسم سیاسی است.

 
بازتاب پیروزی‌های مستمر ارتش سوریه در جبهه شمال شرقی و جنوبی این کشور که با آزادسازی و بازپس گیری مناطقی گسترده در این جبهه‌ها همراه بوده، بی‌شک بازتاب بسیاری بر روند مذاکراتی می‌گذارد که بین کشورهای قدرتمند در حال رقابت بر منطقه خاورمیانه در جریان است تا هریک از این کشورها به نحوی منافع خود را در منطقه تضمین کنند.

 
تلاش‌های غرب برای ناکام نشان دادن نظام سوریه در مبارزه با تروریسم و به خصوص «داعش» ادامه دارد که هم اکنون به سمت مناطق اقلیت نشین جهت ایجاد بحرانی انسانی ادامه دارد و به این طریق غرب تلاش می‌کند، از این بحران برای مبارزه با نظام سوریه در عرصه سیاسی استفاده کند.

 
این موضوعی است که نظام سوریه به خوبی از آن آگاه است، به همین دلیل توجه خود را بر میدان‌های درگیری متمرکز کرده تا موفقیت‌ها و پیروزی‌های بیشتری کسب کند، موفقیت‌ها و پیروزی‌هایی که به راحتی و به عنوان یک رخ داد گذرا نمی‌توان در نشست‌های برگزار شده توسط دولت سوریه از آن گذشت که با طرح توقف درگیری‌ها در حلب موافقت کرده، طرحی که توسط «استفان دی مستورا»، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه آن را ارائه داد.

 
همزمانی پیروزی‌های اخیر ارتش سوریه با موافقت دمشق جهت اجرای طرح دی‌مستورا و ابلاغ آن توسط وی به شورای امنیت کشورهای حامی این طرح را به هراس می‌اندازد، به خصوص آنکه این طرح قرار است، در یکی از پر جمعیت‌ترین کوی‌های حلب که هم گروه‌های مسلح و هم افراد غیر نظامی را در خود جای داده، اجرا شود و با اجرای این طرح رویای تشکیل مناطق حائل در شمال و جنوب سوریه توسط محور آمریکایی در عمل بر باد رفته تلقی ‌می‌شود.

 
اما باید دید طرح تقسیم سوریه که محور آمریکایی توسط داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در صدد پیاده کردن آن است و مورد حمایت مستقیم کشورهایی همچون عربستان سعودی و قطر و ترکیه و دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی به کجا می‌انجامد.

 
ایجاد مناطق حائل در سوریه که با اهداف ترکیه و رژیم صهیونیستی همخوانی و مطابقت دارد و قرار بود، با هدف تحت فشار قرار دادن دولت سوریه در عرصه بین المللی از جمله چشم پوشی از مهمترین هم پیمانانش یعنی ایران و روسیه به اجرا گذاشته شود، هم اکنون با شکست مواجه شده است.

 
افزایش قدرت محور مقاومت که کشورهایی همانند سوریه و ایران و چین و روسیه در برمی‌گیرد، به معنای به بن بست رسیدن طرح‌‌ها و تلاش‌های آمریکایی برای تقسیم خاورمیانه است که مهمترین هدف تامین امنیت رژیم صهیونیستی و تضمین بقای هم پیمانان آمریکا در حوزه خلیج فارس است و در این بین اگر آمریکا از داعش در مناطقی استفاده می‌کند که اقلیت‌های مذهبی عراقی و سوری در آن زندگی می‌کند، این بدین معناست که آمریکا خواهان تحقق دو پیروزی آن هم در دو عرصه است.

 
عرصه اول، عرصه سیاسی و درگیر کردن روسیه مهمترین رقیب این عرصه به بحران‌های داخلی در دو بعد اقتصادی و امنیتی است، این درحالی است که آمریکا معتقد است، براندازی نظام در سوریه به معنای دروازه ورود به خاورمیانه و تقسیم آن بدون نیاز به حضور نظامی مستقیم در منطقه است.

 
منطقه خاورمیانه با محاسبات پیچیده‌ای که بر آن حاکم است، هم اکنون چشم به پیروزی‌های سریع و مستمر ارتش سوریه به ویژه در مناطق مرزی در شمال و شمال شرقی این کشور دوخته، در حالی‌که در این میان نمی‌توان از موفقیت‌های ارتش سوریه در جنوب این کشور غافل ماند که در آنها ثابت شده، ابتکار عمل در دست ارتش سوریه است و در این بین اگر این جبهه چند روزی در آرامش بسر برده،‌ به خاطر وضعیت نامناسب آب و هوایی بود که بر عملیات شناسایی و رصد و تعقیب و عملیات هوایی ارتش سوریه تاثیر گذاشت، اما به محض بهبود وضعیت آب و هوایی عملیات ارتش سوریه با روندی بسیار سریع‌تر از گذشته ادامه یافت تا شاهد فروپاشی سریع و دراماتیک گروه‌های مسلح در این منطقه باشیم.

 
داده‌های میدانی در این خصوص نشان می‌دهد، نظام سوریه قدرتمندتر از گذشته این مرحله از بحران سوریه را اداره می‌کند و ابتکار عمل را در عرصه میدانی در دست دارد و این موجب می‌شود، با قدرت بیشتر شروط مورد نظر خود را با تکیه بر این پیروزی‌ها بر دشمنانش تحمیل کند.

 
اینجاست که این سوال مطرح می‌شود که پس از فروپاشی داعش و گروه‌های مسلح میانه‌رو مورد حمایت آمریکا، واشنگتن چه برگه‌ای را در دست دارد تا از آنها در عرصه میدانی استفاده کند و میزان تاثیرگذاری این برگه‌ها در صورت در دست بودن چقدر است، آیا آمریکا با وارد آوردن اتهاماتی از قبیل «جنایات جنگی» و یا «جنایات ضد بشری»‌ علیه مسئولان سوریه می‌تواند، به اهداف خود در سوریه برسد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳ اسفند۱۳۹۳ساعت 9:4  توسط   | 

فوعه؛ دژ مستحکم شیعیان سوریه در برابر تکفیری‌ها

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ دو شهر شیعه نشین فوعه و کفریا علاوه بر خود شهر ادلب، تنها مناطق مسکونی در استان ادلب است که تحت سیطره ارتش سوریه قرار دارد. شیعیان این دو شهر با وجود اینکه در قلب تجمع تکفیری‌ها در شمال سوریه قرار دارند، اما در مقابل آن‌ها مقاومت اسطوره‌ای نشان دادند.

دو شهر شیعه نشین فوعه و کفریا که چهل و پنج هزار شیعه سوری در آن سکونت دارند، در حومه شمالی استان ادلب قرار دارند. این دو شهر که تنها هفت کیلومتر با شهر ادلب فاصله دارند، به خط اول دفاع از این شهر مبدل شدند. فاصله نزدیک این دو شهر به مرزهای سوریه با ترکیه که تنها سی کیلومتر است، سبب شده تا گروه‌های تکفیری برای حمله به این دو شهر مشکلی از لحاظ نیروی انسانی، سلاح و مهمات نداشته باشند.

بنش؛ پایگاه اصلی تکفیری‌های سوریه

دو شهر بنش و معره المصرین که از مراکز اصلی استقرار گروه‌های تکفیری در سوریه است، در مجاورت دو شهر شیعه نشین فوعه و کفریا قرار دارند و گروه‌های تکفیری از این دو شهر به سوی فوعه و کفریا خمپاره و موشک پرتاب می‌کنند که به شهادت ده‌ها تن از ساکنین غیر نظامی این دو شهر از جمله کودکان و زنان منجر شده است.

پس از شروع حملات گروه‌های تکفیری به این دو شهر شیعه نشین، جوانان شیعه این شهر‌ها سلاح به دست گرفتند و پس از گذراندن دوره‌های آموزشی به درگیری با گروه‌های تکفیری پرداختند. جوانان شیعه شهرهای فوعه و کفریا علاوه بر دفاع از شهرهای خود، در دفاع از حرم حضرت زینب (س) و عملیات شکست محاصره شهرهای نبل و الزهرا هم حضور داشتند.

شکست تکفیری‌ها در فوعه

گروه‌های تکفیری از‌‌ همان ابتدای ناآرامی‌ها سعی کردند که این دو شهر شیعه نشین را به اشغال خود دربیارورند، به همین دلیل در قدم اول سعی کردند که راه ارتباطی این دو شهر را با شهر ادلب قطع کنند، اما پس از گذشت چند ماه رزمندگان توانستند این راه را دوباره باز کنند.

استان ادلب که در شمال سوریه قرار دارد، یکی از نقاط اصلی حضور گروه‌های مختلف تکفیری است. گروه‌های تکفیری متعددی همچون جبهه النصره و احرار الشام بار‌ها به شهرهای فوعه و کفریا حمله کردند، اما با مقاومت رزمندگان مدافع شیعه این دو شهر تکفیری‌ها با برجاگذاشتن ده‌ها جنازه از کشته‌های خود فرار کردند، تلفات تکفیری‌ها به اندازه‌ای آنقدر برایشان سنگین بود که تکفیری‌ها کمتر جرات حمله گسترده به این دو شهر را دارند و تنها به خمپاره باران بی‌هدف بسنده می‌کنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۲ اسفند۱۳۹۳ساعت 8:46  توسط   | 

آوارگی دو میلیون کودک سوری

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ «آنتونیو گوترسو» کمیسر عالی شورای پناهندگان و آوارگان سازمان ملل به بررسی وضعیت آوارگان سوری پرداخت.

وی وضعیت این آوارگان را بحرانی انسانی نامید و تداوم این وضعیت را تهدیدی برای جامعه بشری و امنیت بین المللی دانست.

کمیسر عالی شورای پناهندگان و آوارگان سازمان ملل در مورد مهاجرت پناهندگان سوری به کشورهای دیگر گفت: تاکنون 3میلیون و 300 هزار نفر از شهروندان سوری به کشورهای همسایه این کشور پناهنده شده اند. وضعیت این آوارگان بحرانی است و نیازمند کمک های سریع انسانی در عرصه بین المللی هستند.

«آنتونیو گوترسو» در مورد تاثیر این مهاجرت ها در کشورهای همسایه نیز گفت: این موج پناهندگان موجب بحران ها و مشکلاتی در کشورهای میزبان نیز شده است. به طوری که لبنان و اردن با افزایش یکباره جمعیت مواجه شدند، در حالی که این حجم افزایش جمعیت برای ده ها سال آینده در لبنان و اردن پیش بینی می شد و یا ترکیه با میزان پذیرش بالای آوارگان به پر پناهنده ترین کشور جهان تبدیل شد.

وی ادامه داد: مهاجران سوری موجود در لبنان، اردن و شمال عراق با بحران های فراوانی مواجه هستند، آنها تحت تاثیر بحران های اقتصادی و اجتماعی قرار گرفته اند و از سوی دیگر آنها خود نیز منجر به این بحران ها شده اند.

کمیسر عالی شورای پناهندگان و آوارگان سازمان ملل در ادامه گفت: قریب به 2 میلیون پناهنده سوری در کشورهای مختلف زیر 18 سال هستند و با توجه به وضعیت انسانی این پناهندگان می توان گفت که آنها تبدیل به نسل گمشده و یا نسل سوخته شده اند.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۱ اسفند۱۳۹۳ساعت 9:12  توسط   | 

بصری الشام؛ خط اول درگیری شیعیان سوریه با جبهة النصرة

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ شهر بصری الشام یکی از شهرهای تاریخی سوریه است که آثار باستانی با قدمت بیش از هزار سال را در خود جای داده است. این شهر کوچک که در فاصله سه کیلومتری از مرز سوریه با اردن و نیز فاصله چهل کیلومتری از شهر درعا قرار دارد، از صد‌ها سال پیش به یکی از مناطق سکونت شیعیان سوریه مبدل شد.

پناه بردن سنی‌ها به شیعیان

با شروع ناآرامی‌ها در سوریه، گروه‌های مسلح تکفیری به فکر اشغال شهر بصری الشام افتادند. آن‌ها در ابتدا مسیر این شهر را با شهر درعا را تصرف کردند و اکنون تنها راه این شهر با دنیای خارج، از طریق جاده‌ای خاکی با شهر سویداء است، گرچه در این مسیر هم معمولا تک تیراندازان تکفیری حضور دارند و به سوی خودرو‌ها تیراندازی می‌کنند.

یک سوم جمعیت شهر بصری الشام که بیست هزار نفر است، را شیعیان تشکیل می‌دهند. گرچه که تکفیری‌ها سعی کردند که جنگ را در این شهر به جنگ شیعه و سنی مبدل کنند، اما بسیاری از اهل سنت این شهر به مناطق شیعه نشین شهر بصری الشام پناه بردند.

شکست نقشه اشغال بصری الشام

پس از گذشت چهار سال از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه، بیش از نیمی از شهر در دست رزمندگان شیعه سوری است و گروه‌های تکفیری با وجود تمام تلاش‌ها هنوز در رسیدن به هدف خود در اشغال این شهر ناموفق ماندند.

با وجود جنگ در شهر بصری الشام، بسیاری از شیعیان این شهر هنوز در هم منازل خود باقی ماندند، گروه‌های تکفیری هم پس از هر شکست دست به خمپاره باران مناطق مسکونی شهر می‌زنند که منجر به شهادت ده‌ها تن از مردم بی‌گناه شیعه و سنی این شهر می‌شود.

مقاومت شیعیان بصری الشام

این روز‌ها صد‌ها تن از رزمندگان شیعه بومی سوری در خطوط درگیری شهر بصری الشام حضور دارند و مانع از هر گونه یپشروی تکفیری‌ها در این منطقه می‌شوند.

آزادسازی کامل شهری بصری الشام می‌تواند شروعی برای عملیات‌های آتی ارتش سوریه برای آزادی کامل استان درعا باشد، از سوی دیگر هم شکست ارتش سوریه در این منطقه می‌تواند راه تکفیری‌ها را به سوی استان سویداء سوریه باز کند.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۱ اسفند۱۳۹۳ساعت 9:10  توسط   | 

مطالب قدیمی‌تر