جهان تشیع

اخبار و اطلاعات شیعیان جهان و بررسی اوضاع فکری ، فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی آنان

عید فطر امسال چه روزی است؟

به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ سيد محسن قاضي‌ ميرسعيد عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري گفت: لحظه مقارنه ماه و خورشيد در ساعت 14:59 دقيقه روز چهارشنبه 28 ماه مبارك رمضان مطابق با 17 شهريور 1389 و برابر است با 8 سپتامبر2010 ميلادي خواهد بود.

وي افزود:‌هلال ماه شوال در قاره اقيانوسيه با چشم غير مسلح به راحتي در شامگاه پنج‌شنبه قابل رؤيت خواهد بود.

قاضي ميرسعيد در خصوص رؤيت‌پذيري هلال ماه در قاره آسيا گفت: هلال ماه شوال در كشورهاي مالزي، اندونزي، منتهي‌اليه جنوب چين، جنوب هندوستان، مركز و جنوب شبه جزيره عربستان در شامگاه پنج‌شنبه با چشم غير مسلح رؤيت خواهد شد ودر كشورهاي پاكستان، افغانستان، جنوب تركمنستان، عراق، اردن، سوريه، لبنان و منتهي‌اليه جنوب و جنوب‌غرب تركيه با چشم مسلح قابل رؤيت است و در ساير كشورهاي قاره آسيا هلال ماه شوال در غروب روز پنج‌شنبه قابل رؤيت نخواهد بود .

وي ادامه داد: هلال ماه شوال در تمام پهنه قاره آفريقا به جز شمال اين قاره با چشم غير مسلح قابل رؤيت است و اين هلال در مناطق شمالي قاره آفريقا از جمله شمال كشورهاي مصر، ليبي، تمام خاك تونس، الجزاير و مراكش با چشم مسلح قابل رويت خواهد بود.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري در خصوص رؤيت‌پذيري هلال ماه شوال در قاره اروپا توضيح داد: هلال ماه شوال در جنوب كشورهاي پرتغال، اسپانيا، ايتاليا، يونان و قبرس فقط با ابزار اپتيكي قابل رويت است و در سايركشورهاي اين قاره به هيچ وجه حتي با قويترين ابزار به هنگام غروب خورشيد هلال ماه شوال قابل رويت نخواهد بود.

وي ادامه داد: هلال ماه شوال در مناطق جنوبي كشور ايالات متحده آمريكا، آمريكاي مركزي و آمريكاي جنوبي با چشم غير مسلح قابل رويت است، اين هلال در مناطق مركزي و شمالي كشور ايالات متحده آمريكا و جنوب كشور كانادا فقط با ابزار اپتيكي قابل رؤيت است، بديهي است در مناطق مركزي و شمالي كشور كانادا به علت اينكه هلال ماه شوال زودتر از خورشيد غروب خواهد كرد امكان رؤيت آن وجود ندارد.

قاضي ميرسعيد در مورد رؤيت‌پذيري هلال ماه در ايران گفت: با توجه به مشخصه‌هاي هلال ماه واينكه در مناطق شمالي و مركزي كشور ارتفاع هلال ماه از افق كم است و زمان كافي وجود ندارد تا نور افق قدري كمتر شده تا هلال ماه را بهتر بتوانيم رؤيت كنيم و ضمنا بودن غباراحتمالي در افق نيز كار را بر رصدگر سخت‌تر خواهد كرد، لذا رصدگران نياز به ابزار قويتري براي رصد هلال ماه شوال خواهند داشت از جمله اين ابزار مي‌توان به تلسكوپ‌هاي 8 اينچ و به بالا يا دوربين‌هاي دوچشمي قوي اشاره كرد.

قاضي مير سعيد گفت: هرچه به مناطق جنوبي‌تر كشور براي رصد اين هلال اقدام كنيم به علت اينكه ارتفاع هلال از افق افزايش پيدا مي‌كند و نيازمان به ابزار اپتيكي قوي كمتر شده به طوري كه در مناطق جنوبي و جزاير خليج هميشه فارس مي‌توان هلال ماه را با ابزار ساده مثل دوربين هاي دوچشمي معمولي نيز رؤيت كرد، احتمال رويت اين هلال در مناطق جنوبي كشور با چشم غير مسلح بسيار ضعيف است چون تا حدودي با مرز ديدن با چشم غير مسلح فاصله داشته و همين فاصله رويت با چشم غير مسلح را بسيار دشوار خواهد كرد .

وي يادآور شد: بر اساس محاسبات هلال ماه شوال در شامگاه پنج‌شنبه رويت و جمعه اول شوال و عيد سعيد فطر خواهد بود.

عید فطر در تاجیکستان

به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ"قابلجان باي‌اف " عضو شوراي علماي تاجيكستان افزود: تصميم در مورد روز عيد فطر در آخرين جلسه شورا و با حضور ائمه جمعه و جماعات مساجد جامع شهر دوشنبه، استان‌هاي ختلان، سغد و نواحي تابع مركز اتخاذ شده است.

به گفته، وي طبق تصميم و دستور شوراي علماي تاجيكستان، ساعت هشت صبح روز جمعه همزمان در همه مساجد جامع اين كشور نماز عيد فطر اقامه خواهد شد.

اين مقام مذهبي تاجيكستان تصريح كرد: قبل از اقامه نماز عيد فطر، پرداخت فطريه و زكات فطر نيز از اعمال مهمي است كه مسلمانان اين كشور بايد به آن توجه كنند.

وي پوشيدن لباس‌هاي نو، اهداي هديه به كودكان، بازديد از اقوام و بزرگان و عيادت بيماران ‌را از ديگر سنت‌هاي پسنديده مردم مسلمان تاجيكستان برشمرد كه در روز عيد انجام مي‌دهند.

عید فطر در عربستان
رییس بخش ستاره شناسی دانشگاه جده عربستان سعودی گفت: شواهد نشان می دهد روزجمعه روز عید فطر است.

به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از واحد مرکزی خبر ،دکتر حسن باصره گفت: روز بیست ونهم ماه رمضان، ماه ده دقیقه قبل از غروب خورشید، غروب می کند و این امر سبب می شود رویت هلال ماه شوال در این شب ممکن نباشد در نتیجه روز پنجشنبه روز سی ام ماه مبارک رمضان است و روز جمعه روز عید فطر خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری اخبار العالم، در عربستان بر اساس یک سنت، دیوان عالی کشور" شورای عالی قضایی سابق" اول و آخر ماه رمضان و آغاز ماه ذی الحجه را مشخص می کند.

دیوان عالی در دعوتی عمومی از مردم می خواهد برای رویت هلال تلاش کنند.درعربستان بر رویت هلال با چشم غیر مسلح تاکید می شود.
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۷ شهریور۱۳۸۹ساعت 8:36  توسط   |